Američki veleposlanik Michael Murphy u Pressingu je govorio o neodgovornom ponašanju pojedinih političara u Bosni i Hercegovini i optužbama da su SAD krive za neuspjeh pojedinih stranaka na izborima u BiH, ali i da su oni “mentori” bez kojih Trojka ne može imati svoj stav. Otvoreno je kritizirao Bakira Izetbegovića, ali i Željka Komšića zbog napada na glavnog partnera Bosne i Hercegovine – SAD. Murphy je za N1 istaknuo kako smatra da BiH bez Trojke ne bi dobila kandidatski status niti otvorila pristupne pregovore.
“To je razlika između 2018. i 2022. To je temeljna promjena – Trojka. I mislim da su za to zaslužni”, rekao je Murphy.
Mislite li na kompromisnu politiku koju preferira Trojka, a zbog koje ih napadaju SDA i DF?
Mislim da je važno da politički lideri shvate da je kompromis jedini način na koji možete riješiti probleme i krenuti naprijed. Mislim da u Bosni i Hercegovini serijski ubica često doživljava kompromis kao lošu i prljavu riječ, bez obzira iz kojeg etno-centra dolazi.
Svaki put kada pokušate donijeti neku odluku ili zakon koji je dobar za ovu državu, a to radite kroz kompromis, zašto bi Dodika i Izetbegovića optužili da su izdajnici?!
To je loše i kontraproduktivno. Bitno je da se političari dogovore. Radi se o suštini dogovora. Nije to samo po sebi postizanje dogovora, već postizanje dobrog dogovora koji je po domaćim i međunarodnim standardima, napredovati prema euroatlantskim institucijama.
Postavila ih je Venecijanska komisija, Europski sud za ljudska prava, a ne Dodik, Čović i Izetbegović. Posao se ne sklapa samo radi posla. Ponekad je bolje ne dobiti ništa nego loše.
Hvalite Trojicu. Sugerirate da napredak nije bio moguć za vrijeme SDA i DF-a. Što imate protiv Izetbegovića?
Pogledajte što se dogodilo između 2014. i 2018., što je postignuto i kakav napredak. Gdje je bivši premijer FBiH? Gdje je on sada? U zatvoru. To vam dosta govori zašto tada nije bilo napretka.
To Dodika i Čovića ne oslobađa odgovornosti za probleme koje su izazvali. Najveća opasnost za Bosnu i Hercegovinu je Dodik i njegova secesionistička politika, retorika i djelovanje. To je nešto što smo javno rekli i što je rekla obavještajna zajednica. A ako se ne promijeni Dodik, SNSD i njegov pristup BiH i problemima, nema europske budućnosti BiH.
Američka politika nije osobna. Svi pogrešno misle da je to osobno. Važan je suverenitet, teritorijalni integritet, multietnički karakter i euroatlantske integracije. Vlada koja je odgovorna na svim razinama vlasti za provedbu reformi, borbu protiv korupcije, razvoj gospodarstva – to su naše politike, ja predstavljam predsjednika SAD-a i moj posao je provoditi te politike, to nema nikakve veze s mojim osobnim pogleda.
Problem je što političari poput Dodika, Izetbegovića i ostalih – svatko želi pronaći izgovore za svoje probleme i izazove. I dok to rade, za vlastito ponašanje žele okriviti nekog drugog, napadaju Schmidta, Sattlera, Murphyja… Uvijek se netko nađe kriv. U slučaju Izetbegović je izgubio izbore i to je vrlo jasno.
Kako se dogodilo da se antizapadna retorika iz Banje Luke preseli u Sarajevo?
Ponašanje političkih ličnosti u BiH je takvo da žele naći krivca za svoje probleme. Nakon prošlih izbora, kada je formirana nova vlast u kojoj nisu bili SDA i DF, našli su se neodgovorni ljudi koji su odlučili da napadnu svoje prijatelje, da okrive svoje prijatelje SAD. Zapad je snažan partner Bosne i Hercegovine.
Građani ove zemlje žele da se sustav integrira u europske integracije. Kad žele poslati djecu na fakultete ili poslovati, okreću se Austriji, Švedskoj, Kanadi, okreću se zapadnim zemljama. Zato je neodgovorno skrenuti pozornost birača s vlastitih grešaka napadima na najbliže prijatelje.
Pretpostavljam da je riječ o Izetbegoviću i Komšiću?
Da to je tačno.
Bili su spremni napasti glavnog partnera BiH, Ameriku, jer nisu dio vlasti?
Da, vidi se. Kružile su priče da smo antibošnjački nastrojeni. Kako to objasniti našom podrškom rezoluciji o Srebrenici? Pa nećemo da Bošnjaci budu dio Zapada…
Kako objasniti našu podršku BiH EU, kako usporediti dvije milijarde dolara koje smo uložili u razvoj zemlje, jačanje demokracije i ekonomije, u izgradnju njenih sigurnosnih institucija?
Mi smo najjači partner BiH. Podržali smo najjače sigurnosne reforme u Bosni i Hercegovini. Zašto onda to govore? Oni imaju svoje uske političke razloge. Nema to veze s budućnošću BiH niti s interesima njihovog biračkog tijela.
Pogledajte cijelo gostovanje.