BiH

Sjeverna Makedonija je poražena u prvom historijskom nastupu na smotri najboljih evropskih selekcija, a večeras je u prvom kolu grupe C izgubila od Austrije na Naționala Areni u Bukureštu (3:1). Austrijanci su tako došli do prve pobjede ikada na evropskim prvenstvima.

Austrija je došla do prednosti u 18. minuti kada je pogodio Stefan Lainer. Deset minuta poslije nakon velike greške golmana Austrije na 1:1 poravnao je Goran Pandev. Tridesetsedmogodišnji Makedonac postigao je historijski pogodak i to nakon 20 godina od svog debija u dresu A tima.

U prvom poluvremenu Austrija je bila nešto konkretnija, ali do kraja poluvremena nije se mijenjao rezultat. Prvu veću šansu u nastavku imali su Makedonci kada je pokušao Boban Nikolov u 63. minuti. Nedugo nakon toga na drugoj strani priliku je imao Michael Gregoritsch.

Upravo je Gregoritsch pogodio za 2:1 u 78. minuti nakon asistencije Davida Alabe. Austrijanci su u 90. minuti potvrdili trijumf pogotkom Marka Arnautovića. Krste Velkoski, fudbaler Sarajeva, presjedio je ovu utakmicu na klupi.

Austrija – Sjeverna Makedonija 3:1

Stadion: Arena Națională (Bukurešt). Sudija: Ekberg A. (Švedska). Žuti kartoni: Lainer (Austrija), Trajkovski, Alioski (Sjeverna Makedonija).

AUSTRIJA: Bachmann, Lainer, Dragović (od 46. Lenhart), Hinteregger, Ulmer, Baumgartner (od 58. Gregoritsch), Laimer (od 93. Baumgartlinger), Schlager (od 94. Ilsanker), Alaba, Sabitzer, Kalajdžić (od 59. Arnautović).

SJEVERNA MAKEDONIJA: Dimitrievski, Nikolov (od 63. Bejtulai), Ristovski, Velkovski, Musliu (od 86. M. Ristovski), Alioski, Bardhi (od 82. Trickovski), Ademi, Elmas, Pandev, Trajkovski (od 63. Kostadinov).