9.8 C
Jajce
Četvrtak, 8 veljače, 2024
BiH Jajce

Bugojno / Akademik Dubravko Lovrenović – lik i djelo

U okviru Napretkovih lipanjskih dana kulture 2022. i obilježavanja 120 godina HKD-a Napredak u Hrvatskom domu u Bugojnu jučer je održana tribina „Akademik Dubravko Lovrenović – lik i djelo“, posvećeno poznatom povjesničaru Dubravku Lovrenoviću.

O životu i radu akademika Lovrenovića u Bugojnu govorili su prof. dr. fra Ivan Sarčević, profesor na Teološkom fakultetu u Sarajevu, doc. dr. Edin Bujak, arheolog, profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu i dr. Adis Elias Fejzić.

Dubravko Lovrenović, bh. medievalista, rođen je 30. augusta 1956. u Jajcu. Na Odsjeku za historiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu diplomirao je 1979., a na istom je fakultetu obranio doktorat “Ugarska i Bosna (1387-1463)” 1999. Na istom je Odsjeku prošao sva univerzitetska zvanja. Bio je redovni profesor na oblasti Historija srednjeg vijeka.

Zimski semestar 2001/2002. proveo je kao gostujući profesor na američkom univerzitetu Yale. Godine 2005. boravio je i kao stipendist na Centralno-evropskom univerzitetu u Budimpešti. Bio je predsjednik Odsjeka za historiju i prodekan za nastavu Filozofskog fakulteta u Sarajevu.

Objavio je veći broj knjiga i radova o srednjem vijeku u domaćim i stranim stručnim časopisima, kao i više desetina tekstova publicističkog tipa. Sudjelovao je na većem broju naučnih skupova.

Bugojno / Akademik Dubravko Lovrenović – lik i djelo
Foto: HKD Napredak: Akademik Dubravko Lovrenović – lik i djelo

Bio je urednik brojnih izdanja knjiga, organizator naučnih skupova, voditelj i učesnik u radu u više naučnih projekata, recenzent brojnih izdanja, promotor brojnih publikacija i član više redakcija.

Profesor Dubravko Lovrenović je od 2002. do 2016. godine bio član Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika. Tokom svih tih godina zajedničkog rada, profesor Lovrenović je dao nemjerljiv doprinos kako bi se očuvao i zaštitio veliki broj dobara kulturno-historijskog naslijeđa u Bosni i Hercegovini.

U nepreglednoj listi profesionalnih uspjeha prof. Lovrenovića svakako će ostati upamćena njegova inicijativa, kao i predan rad i angažman na upisu stećaka na UNESCO-vu listu svjetskog naslijeđa.

Zahvaljujući, između ostalog, njegovoj posvećenosti i istrajnosti, stećci koji su fenomen ovih prostora, dobili su svoje zasluženo mjesto kao dio baštine svijeta.

Povezane vijesti

Stigao poziv sa Stamford Bridgea: Legendarni John Terry se vraća u Chelsea

Jajce Online

Kako djeluju tablete protiv COVID-19?

Jajce Online

Početkom 2022. godine asteroid veličine autobusa približava se Zemlji

Jajce Online