Nije rijetkost da nije moguće legalno stečeni gotovinski novac u većem iznosu položiti na račun neke od banaka u Bosni i Hercegovini. To mnogima stvara glavobolju jer su svjesni da je novac mnogo sigurniji u banci, nego u kući.
Banke su prema državnom Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranju terorističkih aktivnosti, koji je nedavno dodatno poboljšan, dužne strogo pratiti podrijetlo novca.
Iz Agencije za bankarstvo Federacije BiH, odgovarajući na upit Klix.ba, napominju da su banke dužne pratiti poslovanje klijenata, što se odnosi i na gotovinske depozite, prema navedenom zakonu. Dodatno su objasnili što znači pratiti poslovanje klijenta.
“To uključuje kontrolu transakcija kako bi se osiguralo da su transakcije u skladu sa saznanjima o klijentu, poslovnom profilu i profilu rizika te po potrebi izvoru sredstava, što se odnosi na ocjenu vjerodostojnosti informacija o podrijetlu sredstava. imovine”, istaknuli su.
U obje entitetske agencije za bankarstvo napominju da banke svojim internim pravilima određuju način identifikacije i praćenja klijenata. Agencija za bankarstvo FBiH kao uobičajene dokaze o porijeklu novca istaknula je kupoprodajni ugovor, ugovor o najmu, potvrdu o uplati gotovine druge banke i sl. Naveli su i kada su banke dužne odbiti zahtjev za polog gotovine.
“Banke su dužne provjeravati prikupljene podatke i dokumentaciju prilikom isplate gotovine. U slučaju da nisu u mogućnosti provoditi navedene mjere i kada ne mogu učinkovito upravljati rizikom od pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti, banke su dužne odbiti izvršenje transakcije”, istaknuli su.