Dodik pred prizivnim vijećem mogao bi izgubiti funkciju predsjednika Republike Srpske, dok međunarodna zajednica upozorava da bi politička kriza u BiH mogla prerasti u ozbiljnu sigurnosnu prijetnju.
Dodik pred prizivnim vijećem: Spor oko presude prerasta u institucionalnu blokadu
U četvrtak će prizivno vijeće Suda BiH razmatrati žalbe na presudu kojom je Milorad Dodik osuđen na godinu dana zatvora zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta. Uz kaznu zatvora, izrečena mu je i zabrana političkog djelovanja u trajanju od šest godina.
Iako presuda nije pravomoćna, uzrokovala je snažan odgovor institucija Republike Srpske. Na Dodikov poticaj, entitetski parlament usvojio je zakone kojima se pokušava onemogućiti djelovanje državnog pravosuđa i policijskih agencija na teritoriju entiteta.
Ustavni sud BiH poništio je te zakone kao neustavne. Unatoč tome, dužnosnici RS-a najavili su da ih neće poštovati. U tijeku je otvoreno institucionalno suprotstavljanje državnom pravnom poretku.
Novi kazneni postupak i sigurnosna eskalacija
Dodik je, zajedno s Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem, pod istragom zbog pokušaja podrivanja ustavnog poretka. Sva trojica odbili su se odazvati na saslušanje Tužiteljstva BiH. Protiv njih su izdani uhidbeni nalozi, no nalaze se na slobodi pod zaštitom entitetske specijalne policije.
Voditelj misije OESS-a Brian Aggeler upozorio je da se stanje pogoršava. Upozorio je kako se sigurnosne agencije nalaze u situaciji sukoba, što može imati nesagledive posljedice. “Ovo je vrlo opasno. Nije pravedno da politički lideri ugrožavaju sigurnosne profesionalce,” izjavio je Aggeler za TV Sarajevo.
Presuda bi mogla odrediti političku sudbinu
Dodik se ne mora pojaviti na ročištu. Zastupat će ga odvjetnik Goran Bubić. Prizivno vijeće odlučivat će o žalbama obrane i Tužiteljstva BiH. Tužiteljstvo traži potvrdu presude i produljenje zabrane političkog djelovanja. Također traže i osuđujuću presudu za Miloša Lukića, koji je ranije oslobođen.
Obrana će tražiti potpuno oslobađanje Milorada Dodika. Vijeće može potvrditi presudu, preinačiti je ili predmet vratiti na ponovno suđenje. Odluka se očekuje u roku od mjesec dana, ali postupak može potrajati duže.
Ako prizivno vijeće potvrdi kaznu zatvora dužu od šest mjeseci, Dodiku automatski prestaje mandat. Tako nalaže Izborni zakon BiH. U tom slučaju obrana će najaviti žalbu Ustavnom sudu BiH i Europskom sudu za ljudska prava.
Kako god postupak završio, činjenica ostaje da je Dodik pred prizivnim vijećem u trenutku ozbiljne ustavne i sigurnosne krize koja prijeti stabilnosti države. (Hina/K)
Milorad Dodik u Budimpešti s Orbanom: Bez prepreka ponovno prešao granicu