10.7 C
Jajce
Petak, 29 ožujka, 2024
BiH

Inzko za El Pais: Zašto sam nametnuo zakon na kraju mandata?

Bivši visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko govorio je za španski El Pais. Inzko je prije svega kazao da je ponosan na odluku o nametanju izmjene Krivičnog zakona, jer su Srbi i Hrvati godinama blokirali državni parlament da donese sličan zakon.

El Pais između ostalog piše: “Valentin Inzko izazvao je burne reakcije prošlog jula, samo sedmicu prije nego što je napustio funkciju visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini. Prema tzv. bonskim ovlaštenjima, kojim je visokim predstavnicima dopušteno da se zakoni nameću mimo Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine BiH, izmijenio je Krivični zakon da se zatvorom kazni veličanje ratnih zločinaca i negiranje genocida i zločina protiv čovječnosti”.

“Dolazeći također iz zemlje u kojoj je bilo mnogo ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata i gledajući evropsku direktivu iz 2008. koja zahtijeva od država članica da donesu zakone protiv poricanja ili trivijalizacije genocida i ratnih zločina, to je jednostavno bilo logičan i obavezan korak. A kada su u pitanju žrtve rata i osuđeni ratni zločinci, tu ne može biti pregovora i kompromisa”, rekao je Inzko.

El Pais navodi da je to bila najvažnija odluka visokog predstavnika u više od jedne decenije, a koja je ujedno izazvala najveću krizu u zemlji od izbijanje rata.

“Rukovodstvo bosanskih Srba, koje negira genocid u Srebrenici i relativizira druge zločine dokazane na međunarodnom sudu, pokrenulo je mapu puta za nezavisnost Republike Srpske, entiteta bosanskih Srba, s koracima poput obnove vlastite vojske ili sprječavanja djelovanja državne policije u entitetu”, piše El Pais.
List dodaje da Inzko to što je čekao zadnji tren da donese izmjenu zakona, opravdava time što još nije bila donesena konačna presuda Ratku Mladiću, te da je za donšenje takve odluke, političarima dao mnogo prilika prethodnih godina.

“Očigledno su Hrvati i Srbi uvijek glasali protiv, tako da se to nije ostvarilo 26 godina. A da nije, možda bismo čekali još 26”, rekao je Inzko. Insistira da je potreba za katarzom, mnogo važnija od kazne predviđene amandmanom.

“Da, to se dogodilo, srpski ili hrvatski narod ili Bošnjaci su dobri ljudi, ali neki konkretni ljudi su počinili zločine’, imaju imena i prezimena. Nažalost, ta katarza još nije nastupila. Kada se ona desi bit će lakše gledati u budućnost. Ponosan sam na svoju odluku”, rekao je Inzko.

Krizom sada bavi njegov nasljednik, bivši njemački ministar Christian Schmidt, navodi El Pais, dodajući da je Schmidt prošlog novembra upozorio na ‘veoma realan’ rizik da Bosna potone u nove “podjele i sukobe”.

“Inzko, koji nije došao iz politike, već iz diplomatije, a bio je daleko najdugovječniji visoki predstavnik, uživa u penziji u austrijskom gradu Suetschach, u Koruškoj, iz kojeg govori za ovaj list. Oslobođen diplomatskih stega, on je više puta optužio rukovodstvo bosanskih Srba da je iskoristilo njegov amandman protiv poricanja kao ‘izgovor’ za bojkot državnih institucija i zalaganje za dugo maštanu secesiju”, navodi list. Ističu da je Inzko frustriran zbog dvije stvari.

“Zbog nezainteresovanosti međunarodne zajednice, posebno Evropske unije, za Bosnu tokom njegovog mandata i ogorčenost na Milorada Dodika, lidera bosanskih Srba i danas jednog od trojice predsjednika BiH kojeg on prikazuje kao nepredvidivog populistu i oportunistu”, piše španski list.

The post Inzko za El Pais: Zašto sam nametnuo zakon na kraju mandata? appeared first on Jajce Online.

Feed: Jajce-Online.com

Advertisement

Povezane vijesti

Džordž Kluni poklonio po milion dolara četrnaestorici svojih prijatelja

Jajce Online

Uhapšena vlasnica rotvajlera koji su u centru Sarajeva izgrizli ženu

Jajce Online

Mostar: Zatražene kazne za aktere huliganskih nereda

Jajce Online