Izmjene izbornog zakona BiH ostaju ključni preduvjet za uspostavu nove vladajuće većine u Bosni i Hercegovini, izjavio je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, poručujući da bez toga njegova stranka neće podržati novu koaliciju iz koje bi bila isključena stranka SNSD Milorada Dodika.
Čović: Stabilnost i EU put ovise o izbornim reformama
U vrijeme dok su u Sarajevu predstavnici deset stranaka potpisivali platformu za suradnju na reformama i stabilizaciji stanja, uključujući i izmjene izbornog zakonodavstva, Čović je iz Kiseljaka uputio jasan signal – bez rješavanja tog pitanja nema daljnjeg napretka.
„Idemo idući tjedan zakazati izvanredne sjednice Zastupničkog doma i Doma naroda, usvojiti izborni zakon koji je u proceduri, zakon o VSTV-u i zakon o Sudu BiH. Tada bismo riješili pitanje unutarnje stabilnosti i europskog puta“, poručio je Čović nakon sastanka s čelnicima lokalnih vlasti.
Istaknuo je da se ne smije gubiti vrijeme na politička nadmudrivanja te da je reforma izbornog zakonodavstva ključna za osiguranje legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda u zajedničkim institucijama.
Platforma bez HDZ-a: Deset stranaka želi suradnju
Platformu za suradnju potpisali su predstavnici deset stranaka s ciljem deblokade reformskih procesa u BiH. Njihov je cilj pokrenuti reforme i otvoriti prostor za promjene, ali i signalizirati političko distanciranje od Dodikove politike. HDZ-u BiH upućen je poziv da im se pridruži, no Čović jasno poručuje da prethodno moraju biti ispunjeni hrvatski politički zahtjevi vezani za izborni zakon.
Podsjetimo, HDZ BiH je još ranije uputio parlamentu prijedlog izmjena izbornog zakona koji bi redefinirao način izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Međutim, Dom naroda nije započeo raspravu o tom prijedlogu zbog čestih blokada, koje uzrokuju bošnjački i srpski zastupnici rušenjem kvoruma.
Izborni zakon BiH – kamen spoticanja svih reformi
Trenutni prijedlog HDZ-a BiH predviđa izmjene koje bi trebale osigurati da hrvatski narod legitimno bira svog člana Predsjedništva, čime bi se, prema njihovim tvrdnjama, osigurala ustavna ravnopravnost konstitutivnih naroda. Međutim, bez šireg političkog konsenzusa, prijedlog ne uspijeva ući u formalnu parlamentarnu raspravu.
Čović upozorava da bez tih izmjena nema stabilne vlasti, a još manje europske budućnosti za BiH. Time šalje poruku i međunarodnim partnerima da je pitanje izbornog zakonodavstva neizostavno u svakoj ozbiljnoj reformi zemlje.
U danima koji slijede jasno će se vidjeti hoće li inicijativa deset stranaka uspjeti uključiti HDZ BiH ili će BiH nastaviti kliziti u političku blokadu zbog neriješenih pitanja nacionalne zastupljenosti.