10.8 C
Četvrtak, 28 ožujka, 2024
BiH

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine je izborila četvrtfinale Eurobasketa današnjom pobjedom nad Hrvatskom rezultatom 80:69.

Naša selekcija je dobro počela susret, povela sa 5:1, no potom Hrvatice prave seriju 10:0 i dolaze u prednost 11:5. No, naše košarkašice su se uspjele vratiti u igru i na kraju prve četvrtine su bile u prednosti rezultatom 19:18.

Početak druge četvrtine je bio za zaborav. Prvih pet minuta smo postigli samo jedan koš i prava je sreća što ni Hrvatice nisu bile pretjerano raspoložene, te su u 15. minuti imale prednost od “samo” osam poena (29:21).

U drugom dijelu druge četvrtine naše košarkašice su prvenstveno sjajnom odbranom iz kojih su postizale lagane poene stigle do minus tri, te se na poluvrijeme otišlo pri vodstvu Hrvatske rezultatom 36:33.

U trećoj četvrtini naša selekcija je odigrala odlično zahvaljujući fenomenalnoj Jonquel Jones, te je u posljednju dionicu igre ušla s prednošću 52:50.

U posljednjoj četvrtini Hrvatice su pokušale dalekometnim šutevima stići do pobjede, no naše reprezentativke su odigrale fenomenalno, a kada su u posljednje dvije minute ušle s plus devet (70:61) bilo je jasno da će proći u četvrtfinale među osam najboljih evropskih selekcija.

EUROBASKET

Tok utakmice: BiH – Hrvatska 80:69

Jonquel Jones je predvodila naš tim sa 24 poena, 17 skokova i 5 asistencija, a dvocifrene su bile i Nikolina Babić (16), Miljana Džoimbeta (14) i Anđela Delić (12).

U četvrtfinalu koje se igra u srijedu naše košarkašice će igrati protiv evropskih viceprvakinja Francuskinja.

Ovo je već sada najbolji plasman naše ženske košarkaške reprezentacije u historiji. Daleke 1999. godine naše košarkašice su zauzele deseto mjesto, a sada će u najgorem slučaju biti osme.