Sporazum o prekidu vatre u Crnom moru bit će “pobjeda Vladimira Putina” – piše utjecajni britanski The Times, a prenosi ukrajinski medij Strana.
“Dogovor uz posredovanje SAD-a, prvi u tri godine rata, nudi ograničene pogodnosti Ukrajini i ne zahtijeva ustupke od Rusije”, navodi se u tekstu britanskog medija.
Rusija bi dobila mnogo više od Ukrajine i prekidom vatre na moru i zabranom napada na energetske objekte, piše Times. I zvješćuje da je savjetnik ukrajinskog predsjedničkog ureda Sergej Lešćenko “optužio Bijelu kuću da nije uspjela dobiti nikakve ustupke od Rusije u zamjenu za pomoć Moskvi da obnovi izvoz poljoprivrednih proizvoda i gnojiva.”
“Ovo će se shvatiti kao velika pobjeda predsjednika Putina i moglo bi stvoriti presedan za naknadno ukidanje daljnjih sankcija”, analizira britanski medij, govoreći o uvjetima Ruske Federacije za ukidanje sankcija protiv ruskih poljoprivrednih proizvoda za početak posla.
Medij također navodi Leščenkovo ogorčenje činjenicom da sporazum ne zabranjuje Rusiji da napada ukrajinske luke. “Rusija neprestano napada luke Odesa i Mikolaiv, a o tome nema ništa u sporazumu. Nikakva ograničenja [na udare] se ne uvode protiv Rusije”, rekao je Leščenko.
Moskva i Kijev pristali na sporazum; SAD traži ublažavanje sankcija Rusiji
Putin pobjeđuje
“Preliminarni i djelomični sporazum o prekidu vatre koji su američki pregovarači s Rusijom i Ukrajinom postigli jučer u Rijadu sugerira da je Vladimir Putin taj koji najbolje igra na svoju kartu. U zamjenu za prekid borbi u Crnom moru i napada na energetska postrojenja, čiji detalji još nisu dogovoreni, Rusija inzistira na oslobađanju od nekih od najtežih sankcija. Uz naizgled malo konzultacija sa svojim europskim saveznicima, Washington će početi s ukidanjem ograničenja izvoza ruske hrane i gnojiva i pokušat će vratiti pristup uskih banaka SWIFT-u – međunarodnom sustavu razmjene financijskih poruka, gospodin Putin mora biti oduševljen”, piše Times.
Ukrajinski Telegram kanal “Politika Strany” komentira bijes u britanskom tisku zbog dogovora o prekidu vatre na moru i udarima na energetske objekte .
“Očito, bijes odražava nezadovoljstvo zapadne “stranke rata”, čije je uporište London, prvim koracima prema prekidu vatre u Ukrajini. I ova će stranka, vrlo moguće, pokušati poremetiti te korake.
Činjenica je da same SAD neće moći bez Europljana ispuniti neke od zahtjeva Ruske Federacije za ukidanje sankcija koje je Moskva postavila kao uvjete za početak prekida vatre na moru .
Za povezivanje ruskih banaka sa SWIFT-om potrebna je odluka Europske unije, a za ukidanje restrikcija na osiguranje brodova potrebno je povezivanje britanskih osiguravajućih kuća koje su najveći tržišni operateri.
Stoga je vjerojatno da negativne objave u britanskim medijima imaju za cilj spriječiti EU i Britaniju da ukinu (ili ublaže) sankcije, čak i ako Trump to od njih zahtijeva.
Ili, kao opcija, uključiti Europljane i Britance u nekom svojstvu u pregovore o sporazumu o pomorskom primirju. Što bi, međutim, moglo dovesti i do raskida ugovora, jer će se oni morati iznova potpisivati”, piše Politika Strany.
Moskva i Kijev pristali na sporazum; SAD traži ublažavanje sankcija Rusiji