Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ponovno je bez zapreka prešao granicu i sastao se s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom u Budimpešti, unatoč tome što je pod tjeralicom Suda BiH. Ovaj susret još jednom potvrđuje bliske odnose Budimpešte i Banje Luke, ali i izaziva dodatna pitanja o provođenju zakona unutar Bosne i Hercegovine.
Orban pruža otvorenu potporu Dodiku
Mađarski premijer Viktor Orban u četvrtak je u Budimpešti primio Milorada Dodika na radni sastanak, što je potvrđeno službenim kanalima i fotografijama objavljenim na društvenoj mreži X. “Republika Srpska je sretna jer ima prijatelja kao što je Viktor Orban”, napisao je Dodik uz fotografiju iz Orbanovog vrta. Ovaj susret dolazi unatoč činjenici da Europska unija optužuje Dodika za destabilizaciju BiH i kršenje ustavnog poretka.
Mađarska, koja se već dulje vrijeme distancira od politike Bruxellesa prema Balkanu, još jednom je pokazala potporu čelniku bosanskih Srba, usprkos njegovim pravnim problemima u matičnoj zemlji.
Pod tjeralicom, a putuje bez zapreka
Dodik je još od ožujka pod tjeralicom Suda BiH zbog izbjegavanja saslušanja pred Tužiteljstvom, a u veljači je nepravomoćno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja. Unatoč tomu, bez problema je putovao u Srbiju, Rusiju, a sada i u Mađarsku.
Ova praksa otvara ozbiljna pitanja o učinkovitosti pravosudnog sustava BiH, te o razini suradnje s međunarodnim partnerima kada je riječ o provođenju domaćih naloga za uhićenje.
Presuda Sudu BiH – politička prekretnica?
Za 12. lipnja zakazano je ročište po žalbi na raniju presudu, a pravomoćna odluka mogla bi uslijediti do kraja ljeta. Bude li Dodik osuđen na više od šest mjeseci zatvora, mandat mu po automatizmu prestaje, sukladno Izbornom zakonu BiH.
Takav ishod bi imao snažne političke posljedice u Republici Srpskoj, ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini, gdje odnosi između entiteta i državnih institucija već mjesecima stagniraju zbog Dodikove retorike i konkretnih institucionalnih blokada.
U međuvremenu, Dodik nastavlja vanjskopolitičku ofenzivu s ciljem očuvanja međunarodne potpore, osobito u državama članicama EU koje pokazuju euroskepticizam i sklonost bilateralnim vezama iznad zajedničke politike Unije.
Hina/Kamenjar.com