Sjedinjene Države postigle su u utorak odvojene dogovore s Ukrajinom i Rusijom o pauziranju svojih napada na moru i protiv energetskih ciljeva, pri čemu je Washington pristao pogurati ukidanje nekih sankcija protiv Moskve.
Iako nije bilo jasno kada i kako će započeti dogovori o pomorskoj sigurnosti u Crnom moru, sporazumi su prve službene obveze dviju zaraćenih strana od inauguracije predsjednika Donalda Trumpa. Trump se zalaže za prekid rata u Ukrajini i brzo približavanje Moskvi što je uznemirilo Kijev i europske zemlje – piše u srijedu Asharq Al-Awsat.
Američki sporazum s Rusijom ide dalje od sporazuma s Ukrajinom, pri čemu se Washington obvezuje pomoći u traženju ukidanja međunarodnih sankcija na rusku poljoprivredu i izvoz gnojiva, što je dugo ruski zahtjev.
Ubrzo nakon američkih najava, Kremlj je rekao da crnomorski sporazumi neće stupiti na snagu ako se ne uspostave veze između nekih ruskih banaka i međunarodnog financijskog sustava.
Kremlj objavio glavne rezultate američko-ruskog sastanka u Rijadu
Strahovi i nade u Washington
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je kako on razumije da sporazumi o primirju ne zahtijevaju ukidanje sankcija da bi stupili na snagu i da će odmah stupiti na snagu, nazivajući izjavu Kremlja pokušajem “manipulacije” sporazumima. “Oni već pokušavaju iskriviti sporazume i zapravo prevariti i naše posrednike i cijeli svijet”, rekao je Zelenskiy u svom noćnom video obraćanju.
Kijev i Moskva rekli su da će se oslanjati na Washington da provede dogovore, dok su izrazili skepticizam da će ih se druga strana pridržavati. Trebat će nam jasna jamstva, rekao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. “I s obzirom na tužno iskustvo sporazuma samo s Kijevom, jamstva mogu biti samo rezultat naloga iz Washingtona Zelenskom i njegovom timu da rade jednu stvar, a ne drugu.”
Zelenski je rekao da će, ako ih Rusija prekrši, od Trumpa tražiti da uvede dodatne sankcije Moskvi i da Ukrajini osigura više oružja. “Nemamo povjerenja u Ruse, ali ćemo biti konstruktivni”, rekao je.
U satima nakon objave, i Rusija i Ukrajina su se međusobno optuživale za napade bespilotnim letjelicama, ali nije bilo neposrednih izvješća o udarima na Crno more ili energetske ciljeve. U međuvremenu, Trump je u intervjuu za Newsmax priznao da Rusija možda pokušava odgoditi završetak rata. “Mislim da Rusija želi tome stati na kraj, ali moguće je da odugovlače. Ja sam to radio tijekom godina”, rekao je.
Kakvi su izgledi za primirje?
Dogovori su postignuti nakon paralelnih razgovora u Saudijskoj Arabiji koji su uslijedili nakon odvojenih telefonskih razgovora prošlog tjedna između Trumpa i dvojice predsjednika, Zelenskog i Vladimira Putina. Ako se provedu, dogovori bi mogli biti prvi važan korak prema Trumpovom cilju postizanja sveobuhvatnijeg prekida vatre u ratu u Ukrajini koji je Rusija započela invazijom prije tri godine. Putin je odbacio Trumpov prijedlog o potpunom prekidu vatre u trajanju od 30 dana, koji je Ukrajina prethodno podržala.
“Puno napredujemo”, rekao je Trump novinarima u utorak, dodajući da je u razgovorima vladalo “ogromno neprijateljstvo”. “Postoji puno mržnje, kao što vjerojatno možete primijetiti, i to omogućuje ljudima da se okupe, posreduju, arbitriraju i vide možemo li to zaustaviti. I mislim da će uspjeti.”
Washington je posljednjih dana ublažio svoju retoriku prema Rusiji, a Trumpov izaslanik Steve Witkoff rekao je da Putina “ne smatra lošim momkom”, alarmirajući europske dužnosnike koji ruskog čelnika smatraju opasnim neprijateljem.
Lavrov, veteran ruske diplomacije koji je na čelu ministarstva vanjskih poslova od 2004., rekao je da optimizam Witkoffa koji je rekao da bi do primirja moglo doći uskoro ne uzima u obzir europske saveznike Kijeva.
“On (Witkoff) značajno precjenjuje elite europskih zemalja, koje žele ‘visiti kao kamen o vratu’ Zelenskog, kako mu ne bi dopustile da ‘popusti’”, rekao je Lavrov.
Ukrajina i njezini europski saveznici strahuju da bi Trump mogao postići ishitreni dogovor s Putinom koji bi potkopao njihovu sigurnost i pokleknuo pred ruskim zahtjevima, uključujući da Kijev odustane od svojih NATO ambicija i odustane od zemlje na koju polaže Moskva.
Meter: Ruši li se moć von der Leyen? Trump Kongresu šalje važan dokument o vanjskim ugrozama SAD-u
Ukidanje sankcija?
Dok je pauza u napadima na energetske ciljeve nova inicijativa, sporazumi o pomorskoj sigurnosti u Crnom moru bave se pitanjem koje je bilo kritično na početku rata, kada je Rusija uvela de facto pomorsku blokadu Ukrajine, jednog od najvećih svjetskih izvoznika žitarica, pogoršavajući globalnu krizu hrane.
Nedavno su pomorske bitke bile relativno mali dio rata otkako je Rusija povukla svoje pomorske snage iz istočnog Crnog mora nakon niza uspješnih ukrajinskih napada.
Kijev je uspio ponovno otvoriti svoje luke i obnoviti izvoz na otprilike prijeratnim razinama, usprkos propasti prethodnog sporazuma o pomorskom prometu uz posredovanje UN-a, ali su njegove luke bile pod redovitim zračnim napadima. Zelenski je rekao da će sporazum zabraniti takve udare.
Ukrajinski ministar obrane Rustem Umerov rekao je da će Kijev svako kretanje ruskih vojnih brodova izvan istočnog dijela Crnog mora smatrati kršenjem i prijetnjom, u kojem će slučaju Ukrajina imati puno pravo na samoobranu.
Moskva je rekla da će sporazum zahtijevati ublažavanje sankcija uključujući obnovu veza između ruske izvozne poljoprivredne banke i međunarodnog platnog sustava SWIFT. Taj i drugi koraci mogli bi zahtijevati suglasnost europskih zemalja.