Podaci pokazuju da je broj izdanih građevinskih dozvola u lipnju ove godine u odnosu na isto razdoblje lani manji za 26,6 posto, au odnosu na kraj prošle godine za 29,3 posto.
Broj stanova planiranih za izgradnju u lipnju ove godine manji je za 57 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.
U odnosu na kraj prošle godine, broj predviđenih stanova za gradnju je manji za 54 posto.
Tako se u ovim podacima navodi da je broj izdanih građevinskih dozvola u lipnju ove godine u odnosu na isto razdoblje lani manji za 26,6 posto, au odnosu na kraj prošle godine za 29,3 posto.
Izdane su ukupno 293 građevinske dozvole, od čega 219 za novogradnju i 74 za niskogradnju.
Ističe se da je u visokogradnji planirana gradnja 423 stana, i to 19 jednosobnih, 119 dvosobnih, 123 trosobna, 100 četvorosobnih i 71 petosobni stan.
Senka Gatarić Vasilić, vlasnica banjalučke agencije “Euro-agent”, navela je za Nezavisne novine da je osnovni razlog smanjene stanogradnje u Bosni i Hercegovini zasićenost tržišta.
– Postoji još jedan razlog, a to su visoke cijene. Domaće stanovništvo i mladi teško si mogu priuštiti stanove po ovim cijenama, odnosno rast njihovih plaća ne prati rast cijena nekretnina, odnosno stanova. Barem je tako u Banjaluci. Ljudi iz inozemstva koji su prethodnih godina kupovali tada su povećali rast stanogradnje pa je došlo do zasićenja tržišta – objasnila je Gatarić Vasilićeva.
Na pitanje da li bi zbog slabije potražnje moglo doći do nižih cijena stanova, ona odgovara da je to veoma teško predvidjeti.
– Cijene trenutno stagniraju, ali hoće li rasti ili padati vrlo je teško prognozirati. Sve ovisi o interesu kupaca, ako je velika potražnja, cijene će biti veće, ako se potražnja smanji, onda je normalno da cijene stagniraju ili eventualno padaju. Investitori osjećaju potražnju i interes, zato se manje gradi – naglasila je Gatarić Vasilićeva.
Predrag Mlinarević, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, istakao je da analiza ovih statističkih podataka treba da uzme u obzir dvije stvari.
– Prvi se odnosi na to da je porast potražnje u prethodne dvije godine doveo do izdavanja većeg broja građevinskih dozvola, ali je zbog problema s radnom snagom došlo do probijanja niza rokova, te da se zgrade grade. završena i ove godine. Druga činjenica se odnosi na period visoke inflacije kada je štednja u bankama bila neisplativa zbog negativne realne kamatne stope, pa su bila forsirana ulaganja u nekretnine – rekao je Mlinarević za Nezavisne novine .
Prema njegovim riječima, s padom inflacije ovaj dio potražnje za nekretninama je opao.
– Ono što je trenutno na sceni je gradnja na sigurno, što podrazumijeva unaprijed prodate stanove. Iz tog razloga se ne može očekivati pad cijena stanova već prije njihova stagnacija – objasnio je Mlinarević.