Kad izgovorimo riječ “pismo”, najčešće pomislimo na omotnicu u kojoj se nalazi papir s tekstom koji se šalje nekoj osobi. Ta riječ označava i “sustav grafičkih znakova koji se upotrebljavaju za pisanje”.
U ovom tekstu riječ “pismo” koristi se za omotnicu u kojoj se nalazi papir s ispisanim tekstom. Nekada su osobna pisma bila redoviti način komuniciranja. Razvojem tehnologije sve manje i manje se pišu pisma. Većina nas danas koristi mobitele za slanje poruka.
Ipak, smatram kako je dobro čuvati i sačuvati komunikaciju i putem pisama. Kad kažemo “pismo”, pretpostavljamo kako ga jedna osoba šalje drugoj osobi koja ne živi blizu nje. Ali to nije tako. Pismo se može napisati i osobi s kojom živimo.
Vjerujem kako kulturom pisanja pisma rukom možemo sačuvati i pokazati više osobnosti u ovom svijetu tehnologije.
Preporučio bih svim roditeljima, i očevima i majkama, da pokušaju napisati pet pisama svojoj djeci tijekom svoga života! U kojim prigodama pisati pisma svojoj djeci? To ovisi o našoj kulturi i pogledu na svijet. Dobro je da to bude u povodu nekih važnijih događaja u životu sinova i kćeri. Za roditelje koji su katolici preporučio bih da napišu pet pisama svojoj djeci u sljedećim prigodama: 1. prilikom prve svete pričesti, 2. za slavlje krizme (potvrde), 3. za 18. rođendan, 4. za vjenčanje i 5. pred kraj svoga života. Osobe druge provenijencije mogu odrediti drugih pet, njima i njihovoj djeci, važnih događaja. Svakako, ne zaboraviti napisani tekst umetnuti u omotnicu i napisati ime i prezime primatelja. Možda djeca i mladi u tom trenutku neće razumjeti značenje i vrijednost tih pisama. Vjerojatno bi oni voljeli više neke druge darove u tim prigodama. Međutim, što bude više prolazilo vrijeme, ta pisma će dobivati sve više na vrijednosti. Ne trebam isticati koliko će pomoći i samim roditeljima sazrijevati razmišljajući i trudeći se napisati rukom što žele reći svojoj djeci u tim važnim trenucima. Njegovanje i čuvanje obiteljskih fotografija lijepo je i korisno. Ali čuvanje obiteljskih pisama može biti još ljepše i plodonosnije. Nemojte se ispričavati lošim rukopisom ili kako ne znate što biste napisali!