Vlade Njemačke i Francuske predložile su državama članicama Europske unije redefiniranje politike prema Bosni i Hercegovini s ciljem rješavanja aktualne političke krize u toj zemlji, što uključuje odlučnije reagiranje na poteze čelnika bh Srba, Milorada Dodika.
Njemačko-francuski plan: Zamrzavanje sredstava i sankcije Dodiku
Dokument koji trenutno ima status radnog materijala predviđa odlučnije reakcije Unije na, kako se navodi, “najtežu krizu u BiH od Daytona”. Non-paper upozorava na direktan napad na ustavni poredak BiH iz entiteta Republika Srpska te predlaže niz konkretnih mjera, uključujući:
- ukidanje neustavnih zakona u RS-u
- zamrzavanje EU sredstava za projekte u RS-u
- uvođenje privremenih i reverzibilnih sankcija u slučaju blokade na razini EU
- prestanak službenih kontakata s osuđenim ili optuženim dužnosnicima RS-a
Reakcije iz Beograda i RS-a: Vučić zabrinut, opozicija optužuje Dodika
Procijenjeno je da je dokument dodatno destabilizirao poziciju RS-a, a predsjednik Srbije Aleksandar Vučić upozorio je na njegov sadržaj na sastanku Vijeća za nacionalnu sigurnost. General Milan Mojsilović nazvao je dokument prijetnjom stabilnosti.
Oporbena političarka Aleksandra Pandurević (SDS) izjavila je: „Dodik vozi narod u ambis. Ovo je rezultat njegove politike sukoba sa svima.“
EU želi funkcionalnu i neovisnu Bosnu i Hercegovinu
U dokumentu se naglašava kako EU mora ostati predana očuvanju suvereniteta i funkcionalnosti BiH. Dugoročno rješenje vidi se u “potpunom i nepovratnom povratku RS-a ustavnom poretku BiH”, uključujući i implementaciju preporuka Europske komisije iz 2022.
Unatoč pokušajima vlasti RS-a da ospore nadležnosti državnih institucija i visokog predstavnika Christiana Schmidta, Unija poručuje da su institucije BiH neupitne, a njihovo djelovanje ključ za europske integracije zemlje.
Dok se non-paper priprema za raspravu na Političkom i sigurnosnom vijeću EU (PSC), postaje jasno da Njemačka i Francuska žele promijeniti pravila igre na zapadnom Balkanu. (Hina/K)