Platforma za mir i EU izazvala je burne reakcije u političkom životu Bosne i Hercegovine, a najglasniji u kritikama bio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik koji je nazvao dokument besmislenim i neprihvatljivim konceptom.
Platforma za mir i EU naišla na Dodikovu žestoku osudu
Dodik je na društvenoj mreži X oštro reagirao na potpisivanje političkog sporazuma pod nazivom „Platforma za mir i EU“, koji su u Sarajevu potpisale stranke okupljene oko dvije tzv. „Trojčice“, među kojima su Socijaldemokratska partija (SDP), Narod i Pravda, Naša stranka, Srpska demokratska stranka (SDS), te niz manjih stranaka i nezavisnih zastupnika.
Predsjednik RS-a izjavio je kako se „nikada do sada nije dogodilo da politički sporazum potpisuju stranke koje su na vlasti, a ponašaju se kao opozicija, te opozicija koja želi postati vlast“. Dodik je ovu grupaciju nazvao „koalicijom nedovoljnih“ i ustvrdio da naziv platforme nema smisla jer „BiH nije ni Ukrajina, ni Jemen, ni Palestina“.
Posebno je istaknuo da doprinos tih stranaka europskom putu BiH „iznosi nula“, naglašavajući da ministarstva pod njihovim vodstvom nisu predložila nijedan zakon iz europske agende.
Što sadržava sporazum „Platforma za mir i EU“?
Potpisani dokument obuhvaća pet glavnih ciljeva: očuvanje mira i stabilnosti, ubrzano usvajanje europskih zakona i odluka, borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, poticanje ekonomskog rasta te poboljšanje životnog standarda građana BiH. Također, u dokumentu se navode konkretne institucionalne reforme poput jačanja funkcionalnosti Vijeća ministara i Parlamentarne skupštine BiH.
Lideri stranaka potpisnica, poput predsjednika SDS-a i Elmedina Konakovića iz Naroda i Pravde, naglašavaju važnost povratka političkom dijalogu i uspostave učinkovitog državnog aparata. Konaković je dodatno istaknuo da platforma ima snažnu potporu europskih lidera, s kojima je nedavno razgovarao u Poljskoj.
Dodik: „Jučer su potpisivali, sljedeće godine će biti izbrisani“
Dodik je izjavio da je dio sadržaja iz ove platforme već ranije bio dogovoren u suradnji s HDZ-om i SNSD-om, ali da su tadašnje potpisnice iz „sarajevske Trojke“ prekršile dogovor. Što se tiče druge grupe potpisnica, u koju ubraja SDS, PDP i Nebojšu Vukanovića, Dodik je ustvrdio da „teško da znaju što su potpisali“ i predvidio politički neuspjeh ove inicijative.
„Oni koji izbjegavaju teška pitanja, ne mogu ništa riješiti. Nije kriza u BiH nastala zbog sira i vojne muzike, nego upravo zbog tih neodgovorenih pitanja“, zaključio je Dodik u svom istupu.
Novi sporazum zasad je deklarativni okvir, a ostaje za vidjeti hoće li i kako će se najavljeni ciljevi implementirati u konkretnu političku praksu u godinama pred nama.