10.8 C
Jajce
Četvrtak, 28 ožujka, 2024
BiH

Obilježena 26. godišnjica genocida u Srebrenici: Još 19 žrtava pronašlo vječni smiraj

U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari klanjana je dženaza-namaz i obavljen ukop 19 žrtava genocida počinjenog u ljeto 1995. godine u Srebrenici.

[embedded content]

Dženazu-namaz predvodio je reisu-l-ulema islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein efendija Kavazović. Današnjem obilježavanju 26. godišnjice genocida počinjenog u julu 1995. godine prisustvovale su hiljade ljudi.

Prije dženaza-namaza upriličen je vjerski dio programa, a nakon toga je čitanjem imena počelo iznošenje tabuta iz Musale Memorijalnog centra.

Preživjeli Srebreničani, članovi porodica ubijenih, prijatelji i komšije na rukama su prenijeli zelene tabute sa posmrtnim ostacima do mezara gdje su žrtve genocida našle smiraj poslije 26 godina.

U Potočarima mezari 435 maloljetnika

Najmlađa žrtva koja je ove godine ukopana u Memorijalnom centru Potočari je Azmir Osmanović, koji je imao svega 16 godina kada je ubijen. Njegovi posmrtni ostaci pronađeni su u masovnoj grobnici Poljanci, a identifikovan je u maju ove godine.

Konačan smiraj pronašao je još jedan maloljetnik, Kiverić Fikret koji je imao 17 godina u momentu smrti. Njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani u selu Kamenica 2008. godine. Zvanično je identifikovan 2013. godine, a porodica je smogla snage da njegove posmrtne ostatke ukopa osam godina kasnije.

Nakon ukopa ova dva mladića, u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari nalaze se mezari 435 maloljetnika ubijenih u genocidu.

Ove godine konačan smiraj pronašla je i jedna žena, Zilha Delić. U momentu stradanja imala je svega 24 godine. Njeni posmrtni ostaci pronađeni su na Kameničkom brdu 2019. godine, a identifikovana je 2020. godine.

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari ove godine ukopani su i otac i sin Aljić (Rame) Hajro i Aljić (Hajre) Jusuf. Hajro je imao 51 godinu kada je ubijen dok je njegovom sinu bilo svega 28.

Najstarija žrtva koja je danas pronašla svoj konačni smiraj u Memorijalnom centru Potočari je Husein Kurbašić, koji je imao 63 godine u času smrti.

U mezarju Memorijalnog centra Potočari – Srebrenica ove godine ukopani su:

  • Hamzabegović (Abdulah) Vejsil, rođen 1939.
  • Mehmedović (Mujo) Muhidin, rođen 1977.
  • Kiverić (Ramiz) Fikret, rođen 1978.
  • Selimović (Rizvo) Ramiz, rođen 1951.
  • Halilović (Zurijet) Esnaf, rođen 1976.
  • Delić (Edhem) Zilha, rođena 1971.
  • Mujić (Osman) Muamer, rođen 1976.
  • Beganović (Mustafa) Mehmed, rođen 1947.
  • Aljić (Ramo) Hajro, rođen 1944.
  • Aljić (Hajro) Jusuf, rođen 1967.
  • Hasanović (Mujo) Zajim, rođen 1968.
  • Nukić (Husejin) Asim, rođen 1971.
  • Osmanović (Aziz) Azmir, rođen 1979.
  • Dautović (Rešid) Nezir; rođen 1969.
  • Avdagić (Suljo) Ibrahim, rođen 1950.
  • Halilović (Adem) Jusuf, rođen 1948.
  • Džananović (Džanan) Salih, rođen 1955.
  • Karahodžić (Salih) Meho, rođen 1939.
  • Kurbašić (Ibrahima) Husein, rođen 1932. godine.

Položeno cvijeće na Memorijalni kamen u Potočarima

Pred ukop 19 žrtava genocida počinjenog jula 1995. godine u Srebrenici, na Memorijalni kamen u kompleksu Memorijalnog centra Potočari, učesnici komemoracije održane prethodno u bivšoj fabrici akumulatora, položili su cvijeće i odali počast za više od 8.000 žrtava srebreničkog genocida.

Cvijeće su, između ostalih, položili članovi Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednik SDA Bakir Izetbegović, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić, ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković, zamjenik ministra kulture i turizma Republike Turske Serdar Cam, crnogorski predsjednik Milo Đukanović i potpredsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović.

Brojni zvaničnici govorili na komemoraciji

Predstavnici porodica žrtva genocida u Srebrenici, te bosanskohercegovački i svjetski zvaničnici obratili su se na komemorativnoj sjenici koja je organizovana povodom obilježavanja 26. godišnjice od počinjenog genocida u Srebrenici. Neki od njih su poslali i video-poruke zbog pandemije koronavirusa.

Za genocid i druge zločine u Srebrenici osuđeno 47 osoba

Za zločine u Srebrenici do sada je osuđeno 47 osoba na više od 700 godina zatvora.

Radovan Karadžić, prvi predsjednik Republike Srpske (RS), osuđen je u Hagu pravomoćno na kaznu doživotnog zatvora za genocid u Srebrenici, kao i zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH.

Na doživotnu je kaznu na istom sudu za genocid osuđen i glavni komandant VRS-a, Ratko Mladić.

Zločin u Srebrenici iz jula 1995. godine, jedini je koji se dogodio na prostoru bivše Jugoslavije, a koji je pred međunarodnim i domaćim sudovima okarakterisan kao genocid.

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari, do sada su ukopane 6.652 žrtve genocida počinjenog u julu 1995. godine, dok je na drugim lokacijama, a prema željama porodica žrtava, ukopano još 237 žrtava genocida. Još uvijek se traga za oko 1.000 nestalih.

BHRT

The post Obilježena 26. godišnjica genocida u Srebrenici: Još 19 žrtava pronašlo vječni smiraj appeared first on Jajce Online.

Feed: Jajce-Online.com

Advertisement

Povezane vijesti

Maksimović: Moramo imati mentalno spremne igrače, moramo popraviti utisak protiv Širokog

Jajce Online

Poznati novinar Srećko Stipović objavio e-knjigu

Jajce Online

NASTAVLJA SE PROMJENJIVO VRIJEME: Narednih dana u BiH temperature i do 20 stupnjeva

Glavni Urednik