
Teško da ima nešto što do sada nije viđeno na političkoj sceni BiH. Neprirodna savezništva, kršenje svih moralnih, ljudskih i političkih principa, kupovina mandata i glasova, izdaja stranaka, preletači iz jednog stranačkog jata u drugo…, sve nabrojano je u stvari samo dio dnevno-političke svakodnevice zemlje sa zvanično najkompliciranijim političkim sustavom na planeti Zemlji. Stanovnici BiH, jedinstveno osmišljene države sa 14 ustava, svjedočili su svemu i svačemu a stvari nezamislive u ozbiljnim državama ovdje prolaze manje-više neopaženo.
Pažljivom promatraču naših političkih zbivanja zasigurno je pozornost privukao posljednji politički “potres” koji se u režiji nekih stranaka Trojke ovih dana događao u Sarajevu. Namjerno je naveden izraz “nekih” stranaka Trojke jer se cjelokupna priča vrti oko Sabine Čudić i Elmedina Konakovića. Nermin Nikšić, vođa najjače strane ove grupacije nije se previše zamarao ovim političkim potresom i uglavnom je mirno stajao po strani čekajući rasplet.
A što se u stvari dogodilo? Ukratko, Sabina Čudić i Elmedin Konaković zaključili su tako jednog dana da im SNSD. stranka Milorada Dodika odjednom nije poželjan politički partner koji nije dovoljno pro-europski pa ih zbog toga treba ukloniti iz vlasti.
Slušajući njihove izjave, neupućeni bi mogli zaključiti kako je Milorad Dodik ne tako davno bio lokomotiva koja je vukla BiH prema Euro-Atlantskim integracijama pa je odjednom, ničim izazvan promijenio pravac i okrenuo se protiv. I zato ga se treba riješiti. Sve se odigralo u hipu, ishitreno i iznenadno kao da su kreatori ovog političkog potresa željeli nekim čarobnim štapićem izbrisati SNSD koji u Republici Srpskoj ima apsolutnu vlast i kao takav prirodno sudjeluje u vlasti na razini BiH.
Zanimljivo.
Međutim, što ako je u pitanju nešto drugo?
Strankama Trojke otkako su došli na vlast ne ide baš najbolje. Nije ni čudo, ako se uzme da su sebi uzeli za cilj iskorijeniti SDA iz svih poluga vlasti i na svim razinama u BiH.
Nije to tako lako, pogotovu što SDA već više od 3 decenije institucije svih razina popunjava svojim kadrovima koji trenutnu vlast trojke gledaju kao prolaznu aferu koja neće trajati dulje od jednog mandata – ako i toliko. Trojka koja je krenula kao Osmorka pored borbe sa sveprisutnom SDA još više problema ima sa samom sobom jer su među sobom često toliko različiti da neki od njih bliže srodnike imaju sa omraženom SDA nego sa partnerima iz Trojke. Obećane reforme su dobrim dijelom izostale a SDA-ova propagandna mašinerija
udara sa svih strana. Trojkini glasači sve više sumnjaju u ispravnost svog izbora i u Trojkinu mogućnost da pokrene stvari, što se dijelom pokazalo i na lokalnim izborima. Poznato je da je razina razočarenja u izravnoj korelaciji sa razinom očekivanja, a Trojkini su birači imali velika očekivanja.
Kada ovako ukratko posložimo stvari odgovori se sami nameću.
Politički spin ili kriza vlasti?
SDA je stalnim ponavljam mantre o Trojkinoj izdaji i popuštanju Dodiku i Čoviću uspjela svojim oponentima nanijeti određenu političku štetu. Naravno, u bosanskohercegovačkoj dnevno-političkoj svakodnevici nema nikakve veze to što ne postoji niti jedan dokaz da su stranke Trojke igdje išta popustile ili prepustile SNSDu ili HDZu.
Što u ovakvoj situaciji mogu stranke Trojke. Izazvati krizu naravno!
Odavno iskušani modus operandi vlastodršca je skretanje pozornosti sa aktualnih problema. Vještačko izazivanje kriza, sve do pokretanja ratova nebrojeno su puta kroz povijest
predstavljali učinkovitu obranu od gnjeva nezadovoljnog naroda.
Vrlo je vjerojatno ovo kriza kojom Konaković i ekipa namjeravaju vratiti povjerenje birača.
Sukob u kojem svi dobivaju?
Staro je pravilo da, ukoliko ne znamo pokretača neke akcije, pogledamo u čiju korist ili na čiju štetu aktivnosti idu.
Trojka je, dakle, odlučila stati u obranu BiH protiveći se secesionističkoj, anti-dytonskoj politici Milorada Dodika. SDA, koja sanja izbacivanje prvenstveno Konakovića iz vlasti
prisiljena je braniti Dodika koji bi zauzvrat podržao KOnakovićevu smjenu. Trojka dakle izbacuje Dodika a SDA ga brani.Dobro je to zamišljen potez Trojkaša za podizanje stranačkog rejtinga prvenstveno među tradicionalnim bošnjačkim patriotama.
SNSD od napada političkog Sarajeva može samo profitirati, što i čini otkako se pojavio na političkoj sceni. Što ioh u Sarajevu više pljuju to ih njihovi birači više podržavaju.
HDZ se nije previše petljao u ovaj obračun, pametno je zauzeo poziciju između dvije sukobljene strane i postao odlučujući akter koji određuje dalji razvoj događaja.
Imamo dakle sukob iz kojeg svi izlaze bolji nego prije. Sukob sa svim dobitnicima i bez gubitnika.
Jedini gubitnik bi, kako sada stvari stoje mogla biti SDA.
(Stavovi izneseni u ovom tekstu predstavljaju isključivo osobne stavove i mišljenje autora)