Obljetnica Oluje svake se godine obilježava 5. kolovoza, na dan kada su hrvatski vojnici ušli u Knin, glavni grad samoproglašene paradržave Republike Srpske Krajine (RSK) koja je nakon ljeta 1995. svedena na područja u istočnoj Slavoniji, uz granicu sa Srbijom, a koja su Hrvatskoj vraćena nakon mirne reintegracije Podunavlja 1998. godine.
Hrvatska u ponedjeljak slavi Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 29. obljetnicu vojno-redarstvene operacije “Oluja“, kojom je u tri dana oslobođeno 11.000 četvornih kilometara okupiranog područja u sjevernoj Dalmaciji, Lici, Banovini i Kordunu. Vojno-redarstvena operacija Oluja započela je 4. kolovoza 1995. godine u pet sati, a već do 7. kolovoza Hrvatska je vojska oslobodila okupirana područja u Dalmaciji, Lici, Kordunu i Banovini te ih vratila u sastav Republike Hrvatske.
Uz Knin, operacijom Oluja oslobođeni su i Gračac, Obrovac, Korenica, Slunj, Plitvice, Sveti Rok, Benkovac, Kijevo, Vrlika, Dubica i brojna druga mjesta, a hrvatske snage došle su na međunarodno priznatu granicu Hrvatske i Bosne i Hercegovine. S druge strane, sa spomenutih se područja nakon Oluje iselilo oko 200 tisuća građana, pretežno srpske nacionalnosti, kojima je povratak, prema tvrdnjama nevladinih organizacija, godinama bio otežavan i onemogućavan. Vojna operacija kojom je oslobođena jedna petina hrvatskog teritorija nije prošla bez ljudskih gubitaka. U Oluji su poginula 174 vojnika i redarstvenika, a više od 1400 ih je ranjeno.
Središnja proslava Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja te 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije (VRO) Oluja održat će se u ponedjeljak, 5. kolovoza, u Kninu nizom prigodnih događaja. Obilježavanju će nazočiti državni vrh, a okupljenim građanima i braniteljima obratit će se predsjednik Republike Zoran Milanović, predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković i predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Proslava započinje tradicionalnom budnicom ulicama Knina od 6:30, a dolazak uzvanika i sudionika očekuje se do 9:30. Na Trgu dr. Ante Starčevića, kod Spomenika hrvatske pobjede Oluja 95, od 9 sati odat će se počast poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima, a vijence će položiti predstavnici obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja u VRO Oluja, HRVI, ratni zapovjednici i predstavnici udruga iz Domovinskog rata, najviši državni dužnosnici te predstavnici županija i gradova.
Središnja svečanost počinje u 9:40 na stadionu NK Dinara, a dio programa koji će se odvijati na Kninskoj tvrđavi pratit će se putem videozida na stadionu i središnjem gradskom trgu. Na Kninskoj tvrđavi održat će se tradicionalna ceremonija podizanja zastave RH, a na stadionu su predviđena prigodna obraćanja, čitanje povjesnice VRO Oluja te imena poginulih i nestalih u VRO Oluja, uz glazbeni program.
Svečanost na stadionu završava prikazom sposobnosti pripadnika Hrvatske vojske i policije te letačkim programom, a potom će se služiti misa u Crkvi Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta s početkom u 12 sati. Cjelokupan program i misa moći će se pratiti u izravnom prijenosu Hrvatske radiotelevizije, dok će se taktičko-tehnički zbor naoružanja i opreme moći razgledati uz kninsku ulicu dr. Franje Tuđmana i na parkiralištu kod Autobusnog kolodvora od 8 do 16 sati, s time da je u 13:30 predviđen doček maratonaca i biciklista na Trgu dr. Ante Starčevića. Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja te 29. operacija VRO Oluja obilježava se nizom događanja i širom Hrvatske, a Ministarstvo hrvatskih branitelja pruža potporu udrugama iz Domovinskog rata, kako u osiguranju prijevoza za Knin tako i u organizaciji proslave i u drugim gradovima i općinama.
vecernji.hr