10.7 C
Četvrtak, 28 ožujka, 2024
Sport

Francuska i Švicarska su priredili spektakl u osmini finala Evropskog prvenstva, a meč je završen 3:3 u regularnom vremenu, koliko je bilo i nakon produžetaka, pa se pristupilo izvođenju penala. Tu se bolje snalazi selekcija Švicarske i odlazi u četvrtfinale.

Nisu Francuzi najbolje krenuli u meč. Švicarska je startala otvoreno, a to se isplatilo u 15. minuti kada fudbaler bosanskohercegovačkog porijekla, Haris Seferović, postiže gol za vodstvo Švicaraca.

Taj gol ‘razdrmao’ je Francuze koji ipak nisu uspjeli do poluvremena nanijeti probleme Švicarskoj koja je na odmor otišla rezultatom 1:0.

Najbitniji detalj utakmice dogodio se u 55. minuti. Švicarci su ‘prokockali’ šansu da odu na 2:0, pošto je Hugo Lloris sjajno odbranio penal Ricardu Rodriguezu.

To je ‘razdrmalo’ Francuze koji su zaigrali fenomenalno u nastavku. Prvo je u 57. minuti Karim Benzema postigao fantastičan gol nakon neobjašnjivo dobrog prijema lopte, a onda je isti igrač dvije minute kasnije glavom donio preokret.

Još jednu magiju vidjeli smo u 75. minuti. Paul Pogba se namjestio na šut sa velike udaljenosti i pogodio mjesto koje je bilo nemoguće za golmana da dokuči.

No, Švicarci nisu odustali nakon primljenog trećeg gola. Naprotiv, novim pogotkom Seferovića vratili su se u utakmicu u 81. minuti. Čak su postigli i gol za poravnanje pet minuta do kraja, ali je poništen zbog minimalnog ofsajda Marija Gavranovića.

To je bio samo uvod u ludnicu. Igrao se 90. minut kada sjajan gol postiže Gavranović, ovoga puta čisto, za 3:3 i produžetke. Tu smo gledali priličnu ‘uspavanku’. Kao da su obje ekipe bile svjesne uloga i nisu puno riskirale otvorenom igrom, tako da nije bilo većih prilika.

Pobjednik je odlučen u penal seriji. Prvih devet penala bili su i više nego sigurni, a onda je Kylian Mbappe šutirao u golmana Yana Sommera i tako postao tragičar, iako najveća zvijezda prvog favorita turnira.