Na inicijativu Federalnog ministarstva energetike, rudarstva i industrije, Vlada FBiH donijela je odluku o utvrđivanju prijedloga Upravnom odboru Uprave za neizravno oporezivanje BiH za oslobađanje rudnika u FBiH od plaćanja cestarine na dizelsko gorivo za 2023. Riječ je o količinama namijenjenim za proizvodnju od ukupno 34,909.375 litara, piše Večernji list BiH.
Sadržaj odluke
Od navedenih 34,909.375 litara, na rudnike ugljena Kreka d. o. o. Tuzla odnosi se 2,489.795 l, a na Gračanicu d. o. o. Gornji Vakuf – Uskoplje 450.000 litara. Također, za Rudnike mrkog ugljena Đurđevik d. o. o. Đurđevik namijenjene su 3,619.203 litre, Kakanj d. o. o. Kakanj 4,641.400 l, Breza d. o. o. Breza 610.074 l te Zenica d. o. o. Zenica 266.400 l i Banovići d. d. Banovići 13,178.503 litre. Prijedlogom su obuhvaćeni i Rudnici boksita Široki Brijeg (150.000 l), Posušje (350.000 l) te Jajce (85.000 l). Na Lager d. o. o. Posušje odnosi se količina od 9,069.000 litara.
– Razlozi za donošenje ove odluke su, obrazložilo je Ministarstvo, zahtjevi rudnika ugljena i rudnika boksita u FBiH proistekli iz utvrđene zakonske mogućnosti za oslobađanje od plaćanja cestarine na dizelsko gorivo, a što će imati pozitivne učinke na njihovo poslovanje. Također je činjenica i da se na proizvodnji ugljena u jamskoj i površinskoj eksploataciji zasniva dugoročna bilanca energetskih potreba Federacije BiH, odnosno proizvodnja električne energije.
Naime, od ukupne godišnje proizvodnje, 80% proizvedenog ugljena rudnici isporuče JP Elektroprivreda BiH d. d. Sarajevo odnosno termoelektranama u Kaknju i Tuzli – naveli su iz Vlade FBiH. Podsjetimo, u BiH, uz trošarina na gorivo, postoje i cestarine kao poseban oblik neizravnih poreza te su kao takve regulirane Zakonom o trošarinama u BiH. Maloprodajne cijene naftnih prerađevina formiraju se slobodno, s tim da se neizravni porezi trošarina na naftne prerađevine, naknada za ceste (cestarina) te porez na dodanu vrijednost (17%) obračunavaju u skladu s odgovarajućim propisima.
Tako se, u skladu sa Zakonom o trošarinama, trošarina na naftne prerađevine plaća po litri prerađevine na količinu utvrđenu pri temperaturi od 15 stupnjeva, i to za dizelsko gorivo i ostala plinska ulja 0,30 KM, petrolej (kerozin) 0,30 KM, motorni benzin – bezolovni 0,35 KM, lož-ulje ekstra lako i lako specijalno (EL i LS) 0,45 KM te biogoriva i biotekućine 0,30 KM. Cestarina se kao vrsta neizravnog poreza plaća u iznosu od 0,15 KM po litri prerađevine za ceste i 0,25 KM po litri za izgradnju autocesta i za izgradnju te rekonstrukciju drugih cesta, od čega se 0,20 KM odnosi na izgradnju autocesta, a 0,05 KM za izgradnju i rekonstrukciju drugih cesta.
Formiranje cijena
Maloprodajna cijena naftnih prerađevina sastoji se i od rafinerijske cijene, troškova dopreme goriva do bh. granice, a na trošarine, cestarinu, dodaje se i marža distributera, a Vlada FBiH donijela je odluku kojom je propisala gospodarskim društvima koja obavljaju trgovinu na veliko maksimalnu visinu marži u apsolutnom iznosu od 0,06 KM za litru prerađevine, a gospodarskim društvima koja obavljaju djelatnost trgovine na malo naftnim prerađevinama maksimalnu visinu marže u apsolutnom iznosu od 0,25 KM na litru prerađevine.
S obzirom na to da država nije ništa uradila po pitanju ukidanja određenih nameta na naftu, ponajprije trošarina, nafta i naftne prerađevine ostaju gotovo najviše opterećeni raznim nametima države, porezima i trošarinama, od njih su opterećeniji samo duhan i duhanski proizvodi.
vecernji.ba