Na vidiku je napredak u potpuno poremećenim američko-kineskim trgovinskim odnosima nakon što je američki predsjednik Donald Trump početkom travnja uveo visoke carine protiv te zemlje koje su nadvisile iznose od 100 posto, i na što je Kina uzvratila također s vrlo visokim carinama protiv SAD-a.
To je sve skupa gotovo paraliziralo međusobnu trgovinsku razmjenu i opasno zaprijetilo ne samo ekonomijama dviju mega država, već i globalnoj trgovinskoj mreži i svjetskom gospodarstvu uopće.
Ali optimizam se pojavio nakon sastanka delegacija dviju država ovoga vikenda u neutralnoj Švicarskoj, u luksuznoj vili na obali Ženevskog jezera. Krenimo redom.
Amerikanci zadovoljni, detalja o sporazumu još nema
Američki ministar financija Scott Bessent u nedjelju je izvijestio o “značajnom napretku” u američkim razgovorima s vodećim kineskim gospodarskim dužnosnicima o deeskalaciji štetnog trgovinskog rata, ali nije ponudio detalje o postignutom sporazumu nakon što su u Ženevi završili dvodnevni pregovori.
Bessent je novinarima rekao da će detalji biti objavljeni u ponedjeljak te da je američki predsjednik Donald Trump u potpunosti svjestan rezultata “produktivnih razgovora”.
Američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer, koji je sudjelovao u razgovorima s Bessentom, kineskim potpredsjednikom premijera He Lifengom i dvojicom kineskih zamjenika ministara, opisao je zaključak kao “sporazum koji smo postigli s našim kineskim partnerima” koji će pomoći u smanjenju američkog globalnog trgovinskog deficita od 1,2 bilijuna dolara.
„I ovo su, kako je tajnik istaknuo, bila vrlo konstruktivna dva dana. Važno je razumjeti koliko smo brzo uspjeli postići dogovor, što odražava da možda razlike nisu bile toliko velike koliko se možda mislilo“, rekao je Greer, dodajući da su kineski dužnosnici bili „teški pregovarači“.
EU propustio priliku: Kraj sna o britanskom povratku u Uniju
Prvi sastanak nakon opasnog poremećaja odnosa
Sastanak je bio prvi osobni susret između Bessenta, Greera i Hea otkako su dva najveća svjetska gospodarstva uvela carine znatno iznad 100% na robu jedno drugome.
Iako je Bessent rekao da su bilateralne carine previsoke i da ih je potrebno smanjiti u pokušaju deeskalacije, nije ponudio nikakve detalje o dogovorenim smanjenjima niti je odgovarao na pitanja novinara, izvijestio je Reuters.
Ranije je ekonomski savjetnik Bijele kuće Kevin Hassett rekao da su Kinezi „vrlo, vrlo željni“ sudjelovati u raspravama i rebalansirati trgovinske odnose sa Sjedinjenim Državama.
Hassett je također za Fox News rekao da bi već ovog tjedna moglo doći do više vanjskotrgovinskih sporazuma s drugim zemljama.
Preko noći je Trump dao pozitivno tumačenje razgovora, rekavši da su dvije strane ispregovarale „potpuno resetiranje… na prijateljski, ali konstruktivan način“.
„Vrlo dobar sastanak danas s Kinom, u Švicarskoj. Mnogo toga je raspravljeno, mnogo toga je dogovoreno“, objavio je Trump na svojoj platformi Truth Social. „Želimo vidjeti, za dobrobit i Kine i SAD-a, otvaranje Kine američkom poslovanju. VELIKI NAPREDAK JE POSTIGNUT!!!“, dodao je Trump, bez detaljnijeg objašnjenja napretka.
Europa i Kina razmatraju trgovačke suradnje: No izvori trenja ostaju
Sastanak u švicarskoj luksuznoj vili
Američki i kineski pregovarački timovi sastali su se u ograđenoj vili švicarskog veleposlanika pri UN-u, s pogledom na Ženevsko jezero u zelenom predgrađu Colognyja. Crni Mercedesovi kombiji sa sirenama prevozili su do i od mjesta održavanja, koje je bilo okupano jakim suncem.
Neutralna Švicarska odabrana je za mjesto održavanja nakon što su švicarski političari to učinili tijekom nedavnih posjeta Kini i Sjedinjenim Državama.
Washington nastoji smanjiti svoj deficit u trgovini robom s Pekingom, koji iznosi 295 milijardi dolara, i uvjeriti Kinu da se odrekne onoga što Sjedinjene Države nazivaju merkantilističkim ekonomskim modelom te da više doprinese globalnoj potrošnji, što bi zahtijevalo politički osjetljive domaće reforme.
Trump potpuno nadmudrio britanskog premijera: ‘Ovo čak i nije trgovinski sporazum’