Međunarodna tjeralica za Dodika i Stevandića: Sud BiH traži preispitivanje odluke Interpola
Sud Bosne i Hercegovine uputio je novi zahtjev Interpolu tražeći preispitivanje odluke kojom je ranije odbijen zahtjev za raspisivanje međunarodne tjeralice za Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, i Nenada Stevandića, predsjednika entitetskog parlamenta, objavili su u srijedu mediji u BiH.
Zahtjev dolazi mjesec dana nakon što je Sud BiH raspisao internu tjeralicu i odredio jednomjesečni pritvor navedenim dužnosnicima zbog neodazivanja na pozive Tužiteljstva BiH na saslušanja u svojstvu osumnjičenika za pokušaj rušenja ustavnog poretka.
Putovanja bez zapreka unatoč tjeralici
Unatoč tjeralici, Dodik i Stevandić su putovali u Srbiju, Izrael, Rusiju i Mađarsku bez da su bili privedeni. Granična policija BiH nije dala nikakvo objašnjenje o tome kako su uspjeli prijeći granicu. Za trećeg osumnjičenog, premijera RS Radovana Viškovića, nije traženo međunarodno raspisivanje tjeralice jer nije napuštao teritorij BiH.
Srbija i Mađarska su se usprotivile raspisivanju međunarodne tjeralice, pozivajući se na statut Interpola koji zabranjuje raspisivanje tjeralica u slučajevima koji mogu biti protumačeni kao politički progon. Interpol je na temelju toga odbio zahtjev iz Sarajeva.
Sud BiH traži reviziju
U kratkom očitovanju, Sud BiH je naveo kako je preko Nacionalnog ureda Interpola u BiH podnesen zahtjev za revidiranje prethodne odluke, dok su sve druge informacije označene kao povjerljive.
Dodatne istrage i optužbe protiv Dodika
Osim optužbi za rušenje ustavnog poretka, Dodik je predmet istrage i zbog sumnjive kupnje vile u elitnom naselju Dedinje u Beogradu, za koju je 2007. godine platio 750 tisuća eura u gotovini. Sumnja se da nije mogao dokazati porijeklo tog novca, pa je naknadno pokušao legalizirati kupnju podizanjem kredita u BiH.
Ova istraga bila je godinama blokirana zbog odbijanja suradnje vlasti Srbije s pravosuđem BiH.
Presuda u tijeku
Dodik se u međuvremenu suočava i s pravosudnim postupkom u kojem je u veljači nepravomoćno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja. Njegov odvjetnik je uložio žalbu, a čeka se odluka drugostupanjskog suda o pravomoćnosti presude.