Milorad Dodik ponovno je u fokusu ozbiljne političko-pravne krize u Bosni i Hercegovini. U četvrtak se pred Sudom BiH odlučuje o žalbi na presudu kojom je predsjednik Republike Srpske osuđen na godinu dana zatvora, dok međunarodna zajednica upozorava da kriza prijeti prerasti u otvoreni sigurnosni sukob.
Dodik pred sudom: Presuda koja bi mogla označiti kraj političke karijere
Pred prizivnim vijećem Suda BiH održava se ročište po žalbama na prvostupanjsku presudu Miloradu Dodiku, kojom je u veljači ove godine proglašen krivim za neprovođenje odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta. Uz zatvorsku kaznu, presuda uključuje i šestogodišnju zabranu političkog djelovanja – što u slučaju potvrde automatski znači gubitak njegove funkcije predsjednika RS-a.
Dodik se na ročištu neće pojaviti osobno; njegov odvjetnik Goran Bubić zastupat će ga pred sudskim vijećem koje može potvrditi, preinačiti ili ukinuti presudu te predmet vratiti na ponovno suđenje. Tužiteljstvo BiH traži ne samo potvrdu kazne, već i njezino pooštrenje – dulju političku zabranu te kaznenu odgovornost i za Miloša Lukića, direktora Službenog glasnika RS-a, koji je u prvom stupnju oslobođen.
Republika Srpska ne priznaje odluku suda, institucije u blokadi
Presuda Dodiku pokrenula je lančanu reakciju u RS-u. Entitetski parlament, pod njegovim vodstvom, donio je zakone kojima se pokušava onemogućiti djelovanje državnog pravosuđa i sigurnosnih agencija na teritoriju RS-a. Ustavni sud BiH te je zakone proglasio neustavnim, no vlasti u RS-u odbile su ih primijeniti i najavile njihovo daljnje provođenje, čime otvoreno dovode u pitanje ustavni poredak države.
Zbog toga su Dodik, premijer Radovan Višković i predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić pod istragom Tužiteljstva BiH zbog pokušaja rušenja ustavnog poretka. Sva trojica odbila su odazvati se na saslušanje, za njima su izdani uhidbeni nalozi i određeni pritvor – no još uvijek su na slobodi pod zaštitom entitetske policije, što prijeti fizičkim sukobima s državnim snagama.
OESS i međunarodna zajednica upozoravaju na sigurnosni kolaps
Voditelj misije OESS-a u BiH, američki diplomat Brian Aggeler, javno je upozorio da je BiH suočena s iznimno opasnom situacijom. “Sigurnosne agencije djeluju jedne protiv drugih, što je nedopustivo. Ovo više nije samo politička kriza – prijeti eskalacija u sigurnosnu krizu s nepredvidivim posljedicama”, izjavio je za TV Sarajevo.
Aggeler je podsjetio da su međunarodne organizacije godinama obučavale profesionalce u pravosuđu i policiji te ih se sada izlaže riziku zbog neodgovornog političkog ponašanja. Situaciju je nazvao “nepoštenom i krajnje zabrinjavajućom”.
Što slijedi: presuda koja može odlučiti sudbinu države
Odluka prizivnog vijeća Suda BiH mogla bi biti donesena u roku od mjesec dana, no postupak se može i odužiti. Ako Dodik dobije kaznu dulju od šest mjeseci zatvora, sukladno Izbornom zakonu BiH automatski prestaje njegov mandat predsjednika RS-a – što bi otvorilo novu razinu političke nestabilnosti.
Dodikov odvjetnik najavio je da će, u slučaju potvrde kazne, uložiti žalbu Ustavnom sudu BiH, a potom i Europskom sudu za ljudska prava. Time bi pravna bitka mogla trajati godinama, dok se institucije nalaze na rubu sukoba, a država klizi prema institucionalnom rasulu.