Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u četvrtak da su Sjedinjene Države vrlo blizu postizanja nuklearnog sporazuma s Iranom, a Teheran je “donekle” pristao na uvjete. „Vodimo vrlo ozbiljne pregovore s Iranom o dugoročnom miru“, rekao je Trump tijekom turneje po Zaljevu, prema izvješću AFP-a.
„Približavamo se tome da možda postignemo dogovor bez da moramo ovo učiniti… postoje dva koraka za to, postoji vrlo, vrlo lijep korak i postoji nasilan korak, ali ne želim to učiniti na drugi način“, rekao je, čije riječi u petak objavljuje Reuters
Razgovori između iranskih i američkih pregovarača o rješavanju sporova oko teheranskog nuklearnog programa završili su u nedjelju u Omanu, a očekuju se daljnji pregovori, rekli su dužnosnici, dok je Teheran javno inzistirao na nastavku obogaćivanja urana.
Dali prijedlog Iranu?
Trumpova administracija dala je Iranu prijedlog za nuklearni sporazum tijekom četvrtog kruga pregovora u nedjelju, rekli su za Axios američki dužnosnik i dva druga izvora izravno upoznata s tim pitanjem.
No visoki iranski dužnosnik rekao je da Teheran nije primio nikakav novi prijedlog od Sjedinjenih Država za rješavanje višedesetljetnog nuklearnog spora, dodajući da Iran nikada neće napraviti kompromis u pogledu svog prava na obogaćivanje urana na svom tlu.
U intervjuu za NBC News objavljenom u srijedu, savjetnik iranskog vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija rekao je da je Iran spreman pristati na sporazum sa SAD-om u zamjenu za ukidanje ekonomskih sankcija.
Savjetnik Ali Shamkhani rekao je da će se Iran obvezati da nikada neće proizvoditi nuklearno oružje i riješiti se svojih zaliha visoko obogaćenog urana, pristati na obogaćivanje urana samo do nižih razina potrebnih za civilnu upotrebu i dopustiti međunarodnim inspektorima da nadziru proces, izvijestio je NBC.
Ursula von der Leyen zagrmila čime će EU ovoga puta udariti po Rusiji: ‘Crno im se piše’
Pregovori na stručnoj razini
Pregovori su dosegli “stručnu” razinu – što znači da dvije strane pokušavaju vidjeti mogu li postići bilo kakav dogovor o detaljima bilo kakvog mogućeg sporazuma. No, jedna glavna točka spoticanja ostaje iransko obogaćivanje urana, za što Teheran inzistira da mu se mora dopustiti, a Trumpova administracija sve više inzistira da zemlja mora odustati. O tome u petak piše saudijski Asharq Al-Awsat.
Trump je to izjavio u zrakoplovu Air Force One na kraju svog putovanja u Ujedinjene Arapske Emirate, posljednju stanicu na svojoj turneji po tri zemlje Bliskog istoka, koja je uključivala i Saudijsku Arabiju i Katar.
Na gotovo svakom događaju kojem je prisustvovao u regiji, inzistirao je na tome da se Iranu ne smije dopustiti da dobije nuklearnu bombu – nešto što američke obavještajne agencije procjenjuju da Teheran aktivno ne radi iako je njegov program na rubu da dostigne to ubojito oružje.
Novinar je pitao Trumpa: „Što se tiče Irana, jesu li im SAD dale formalni prijedlog? Je li Steve Witkoff to predao?“ „Imaju prijedlog“, odgovorio je Trump. „Ali najvažnije je da znaju da moraju brzo djelovati ili će se dogoditi nešto loše.“ Trump nije detaljnije objasnio sadržaj prijedloga, a Iran nije odmah priznao da ga ima.
U četvrtak je iranski šef diplomacije Araghchi razgovarao s novinarima na Međunarodnom sajmu knjiga u Teheranu i rekao da Iran još nije dobio nikakav prijedlog od Amerikanaca.
Araghchi je također kritizirao ono što je nazvao kontradiktornim i nedosljednim izjavama Trumpove administracije, opisujući ih ili kao znak nereda u Washingtonu ili kao proračunatu pregovaračku strategiju. Witkoff je u jednom trenutku sugerirao da Iran može obogaćivati uran na 3,67%, a kasnije je počeo govoriti da se sve iransko obogaćivanje mora zaustaviti.
„Čujemo mnogo kontradiktornih izjava iz Sjedinjenih Država – iz Washingtona, od predsjednika i od nove administracije“, rekao je Araghchi. „Ponekad čujemo dva ili tri različita stava u jednom danu.“
Izrael zabrinut da bi SAD mogle omogućiti Iranu nuklearne sposobnosti s “lošim dogovorom”
Kombinacija prijetnji i diplomacije
Trump je više puta prijetio da će pokrenuti zračne napade usmjerene na iranski program ako se ne postigne dogovor o iranskim nuklearnim ambicijama.
Iranski dužnosnici sve više upozoravaju da bi mogli težiti razvoju nuklearnog oružja sa svojim zalihama urana obogaćenog do razine gotovo potrebne za nuklearno oružje.
U međuvremenu, Izrael je zaprijetio da će samostalno napasti iranska nuklearna postrojenja ako se osjeti ugroženim, dodatno komplicirajući napetosti na Bliskom istoku koje su već ionako velike uslijed rata Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze.
‘SAD želi da Iran nema atomsku bombu’: Teheran s tim nema problema. Tko ima?