Da je stanje ukrajinskih vojnih postrojbi u ruskoj pograničnoj regiji nakon pokretanja velike ruske ofenzive prije dva tjedna krajnje teško i nezavidno znamo već od ranije, i o tome smo često izvješćivali.
Kaos i dramatika povlačenja Ukrajinaca na neki način podsjeća na panično bježanje postrojbi njemačkog Wehrmachta 1943.g. ubrzo nakon čuvene tenkovske i zračne bitke kod Kurska u ljeto te godine, od koje se nisu uspjele oporaviti. Sovjetska Crvena armija je već do kraja 1943. godine oslobodila veći dio Ukrajine, uključujući i Kijev.
Naravno, ovo je samo simbolika i povijesna analogija, jer ruske snage danas sigurno neće iz kurske regije opet početi jurišati na Kijev, tim više što se čini kako će ovotjedni planirani telefonski razgovor između Vladimira Putina i Donalda Trumpa vjerojatno biti i odlučujući, i da se tom prigodom očekuje ključni napredak dviju strana oko konačnog postizanja sporazuma o završetku ukrajinskog sukoba, a na što danas ukazuje i američki Bloomberg.
Međutim, koliko je stanje po ukrajinske postrojbe u Kursku postalo dramatično, a zapravo i katastrofalno – možda ipak najbolje svjedoči današnji tekst britanskog BBC-ja čije dijelove objavljujemo ispod.
Leševi na tlu, ruski dronovi iznad glava
Ukrajinski vojnici koji se bore u ruskoj regiji Kursk opisali su scene “poput horor filma” dok su se povlačili s prve linije bojišnice. BBC piše o “katastrofalnom” povlačenju suočenom s teškom vatrom, uništenim kolonama vojne opreme i stalnim napadima rojeva ruskih dronova.
Neki su ukrajinski vojnici govorili o “kolapsu” jer je Ukrajina izgubila Sudžu, najveći grad koji je držala u okupiranom dijelu Kurske regije.od kolovoza prošle godine, kada je ukrajinska vojska izvršila neočekivanu invaziju na tu pograničnu regiju.
„Panika i kolaps fronte” – rekao je za BBC ukrajinski vojnik po nadimku „Volodimir“. Ukrajinske trupe “pokušavaju otići – kolone vojnika i opreme. Neke od njih spaljuju ruski dronovi na cesti. Nemoguće je otići tijekom dana.” Kretanje ljudi, logistike i opreme ovisilo je o jednoj glavnoj ruti između Sudž i ukrajinske regije Sumy. Tom se cestom moglo putovati relativno sigurno prije mjesec dana, ali od 9. ožujka sve je bilo pod vatrenom kontrolom neprijateljskih bespilotnih letjelica 24 sata dnevno. U jednoj minuti možete vidjeti dvije do tri bespilotne letjelice. To je puno, rekao je.
“Imamo svu logistiku ovdje na jednoj autocesti Sudzha-Sumy. I svi su znali da će je [Rusi] pokušati presjeći. Ali ovo je opet bilo iznenađenje za naše zapovjedništvo.”
Ukrajinska vojska tiho priznala da je izgubila Sudžu
Rusija okupila 70 000 vojnika
Do 11. ožujka ukrajinske snage su se borile da spriječe presijecanje ceste, prema Telegram porukama od ukrajnskkg vojnika vojnika “Maksima” za BBC.
“Prije nekoliko dana primili smo zapovijed da napustimo obrambene crte u organiziranom povlačenju”, rekao je, dodajući da je Rusija skupila značajne snage za ponovno zauzimanje grada, “uključujući veliki broj sjevernokorejskih vojnika”.
Vojni stručnjaci procjenjuju da je Rusija okupila snage od do 70.000 vojnika kako bi ponovno zauzela Kursk – uključujući oko 12.000 Sjevernokorejaca.
Rusija je također poslala svoje najbolje jedinice bespilotnih letjelica na frontu i koristila je kamikaze i varijante pogleda iz prvog lica (FPV) kako bi “preuzela vatrenu kontrolu nad glavnim logističkim rutama”.
Uključivali su dronove povezane s operaterima optičkim žicama – koje je nemoguće ometati elektroničkim protumjerama. Maksym je rekao da je kao rezultat toga “neprijatelj uspio uništiti desetke jedinica opreme”, te da su olupine “stvorile zastoje na rutama opskrbe”.
Situaciju toga dana, 11. ožujka, ukrajinski vojnik pod nadimkom “Anton” je opisao kao “katastrofalnu”. Treći vojnik s kojim je razgovarao BBC služio je u stožeru Kurske fronte.
I on je istaknuo štetu koju uzrokuju ruski FPV dronovi. Nekada smo imali prednost u bespilotnim letjelicama, sada nemamo, rekao je. Dodao je da je Rusija u prednosti s točnijim zračnim udarima i većim brojem vojnika.
Ruski analitičari o značaju gubitka ukrajinske kontrole u Kursku
Logistika više ne postoji
Anton je rekao da su opskrbni pravci prekinuti. “Logistika više ne funkcionira – organizirane isporuke oružja, streljiva, hrane i vode više nisu moguće.”
Anton je rekao da je uspio napustiti Sudzhu pješice, noću – “Nekoliko puta smo skoro poginuli. Dronovi su stalno na nebu.”
Vojnik je predvidio da će cijelo ukrajinsko uporište u Kursku biti izgubljeno, da je “s vojne točke gledišta, smjer Kursk iscrpio sebe. Nema smisla više ga držati”.
Zapadni dužnosnici procjenjuju da je u ukrajinskoj ofenzivi Kursk sudjelovalo oko 12.000 vojnika. Bili su neki od njihovih najbolje obučenih vojnika, opremljeni zapadnim oružjem, uključujući tenkove i oklopna vozila.
Ruski blogeri objavili su snimke na kojima se vidi kako je dio te opreme uništen ili zarobljen. Rusija je 13. ožujka rekla da je situacija u Kursku “u potpunosti pod našom kontrolom” i da je Ukrajina ostavila velik dio svog (vojnog) materijala.