Dva svjedoka ispričala su pred Višim sudom u Beogradu da su čuli da je optuženi Jovo Jandrić sudjelovao u masakru 23 civila kod Jajca u rujnu 1992. godine.
Dva svjedoka ispričala su pred Višim sudom u Beogradu da su od mještana ili preživjelih ratnih zločina počinjenih nad bošnjačkim civilima iz dva sela u općini Jajce u rujnu 1992. godine čuli da je Jovo Jandrić, bivši rezervni policajac, sudjelovao u zločinu.
Dragan Ždrnja, bivši oficir bezbjednosti, rekao je da je nakon povratka s mjesta događaja uz cestu sreo četiri ranjene osobe.
“Dvojica su teško ranjena, žena je pogođena metkom u trbuh, a jednom (muškarcu) je prebijena noga”, rekao je Ždrnja na sudu.
Dodao je da su grupu činila dva muškarca, jedna žena i jedno dijete.
Potvrdio je iskaz iz 2007. da je čuo da je Jovo Jandrić sudjelovao u ovom zločinu, rekavši samo da je to čuo od mještana, ali se ne sjeća detalja.
Prema optužnici, Jandrić i Slobodan Pekez, također rezervni policajac, su 10. rujna 1992. godine, zajedno s još osam osoba, okupili civilno stanovništvo iz sela Ljoljići i Čerkazovići, općina Jajce, te ih tukli i vrijeđali.
Na mjestu zvanom Draganovac naredili su mještanima da predaju sve svoje dragocjenosti, a na mjestu zvanom Tisovac naredili su im da se postroje uz rub provalije. Kada su žrtve to učinile, otvorile su vatru iz pušaka i ubile njih 23.
Žrtve su bile muškarci, žene i djeca. Najstarija je Faza Balešić, rođena 1918. godine, a najmlađa žrtva devetogodišnji Adis Zobić, rođen 1983. godine. Masakr su preživjele četiri osobe.

I Jandrić i Pekez na početku suđenja u listopadu izjasnili su se da nisu krivi.
U optužnici stoji da se zločin dogodio nakon emotivnog ispraćaja vojnika bosanskih Srba Rade Savića, koji je poginuo u borbama.
Svjedok Ždrnja na sudu je rekao da je ovaj događaj bio “velika tuga”, a tijekom sprovoda se “malo pilo i mislim da ti ljudi nisu bili svjesni što rade”.
Borko Oparnica, tadašnji policajac koji je osiguravao mjesto zločina, rekao je sudu da mu je jedan od preživjelih rekao i da je Jovo Jandrić sudjelovao u ovom zločinu.
Oparnica je pojasnio da su mještani ovog sela imali ograničenu slobodu kretanja i da svaki drugi dan tamo ide policajac na “okupljanje”, da pazi da “netko ne pobjegne preko reda, da ne prijeti našim ljudima [na frontu”. linija] iza njihovih leđa”.
Mirko Pekez (Mile) je za to djelo 2009. godine osuđen na 29 godina zatvora , a 2014. godine kazna mu je smanjena na 20 godina , dok je Mirko Pekez (Špiro) osuđen na 14 godina , a Milorad Savić na 21 godinu. zatvor.
Pekez (Špira) i Savić su 2013. godine, odlukom Ustavnog suda BiH, pušteni iz zatvora jer im je u suđenjima korišten pogrešan kazneni zakon.
Suđenje se nastavlja u siječnju 2023.

balkaninsight.com