Duboko u podzemnim prostorijama kompleksa britanskog Ministarstva obrane nalaze se magnetske vrpce koje sadrže akustične potpise neprijateljskih brodova i podmornica. Povjerljivi materijali prikupljeni su od strane „lovačkih podmornica“ Kraljevske mornarice, odnosno sonarnih tehničara, koji već 56 godina djeluju ispod valova u nadi da će im ti podaci biti korisni suočeni s potencijalno opasnom prijetnjom.
Sada, zahvaljujući značajnom tehnološkom napretku, prikupljeni podaci mogli bi se unijeti u sustav koji će učinkovito „osvijetliti“ oceane i olakšati lov na ruske podmornice. Autonomne mini-podmornice lovci, koje mogu mjesecima neprimjetno patrolirati pod morem, koristit će umjetnu inteligenciju za otkrivanje i prepoznavanje zabrinjavajućih zvukova kao dio novog sustava Lura, kojeg je razvila europska obrambena tvrtka Helsing. Lura može razlikovati dva broda iste klase zahvaljujući sitnim razlikama unutar akustičnog potpisa svakog plovila.
Sustav stvara „konstelaciju“ podvodnih senzora — ekvivalent satelitima na nebu — i obrađuje akustične podatke. Time se uklanja potreba za ljudskim pretraživanjem buke te se ubrzavaju vrijeme reakcije kako bi se obrambene snage mogle brzo rasporediti za zaštitu britanske obale.
Odvraćanje protivnika
„Lura otkriva kako bi naše mornarice mogle odvraćati. Moramo iskoristiti nove tehnologije kako bismo držali korak s prijetnjama koje ugrožavaju našu kritičnu infrastrukturu, nacionalne vode i način života. Raspoređivanje umjetne inteligencije na rubove podvodnih konstelacija osvijetlit će oceane i odvratiti naše protivnike.“, izjavio je Gundbert Scherf, suosnivač Helsinga.
Amelia Gould, bivša časnica za inženjerstvo oružja u Kraljevskoj mornarici, a danas voditeljica pomorskog odjela europske obrambene tvrtke, kazala je da je mornarima trebalo godinama da nauče prepoznavati i identificirati zvukove pod morem.
„Potrebno je pet godina da se od početnika postane Jonesy iz filma ‘Lov na Crveni oktobar’. Lura to može raditi od prvog dana, cijeli dan, svaki dan, i samo će se poboljšavati što je duže u uporabi,“ rekla je. Gould je objasnila da je sustav dizajniran za uporabu na SG-1 Fathom podvodnim klizalicama. Helsingov partner Blue Ocean prvotno je razvio te klizalice za praćenje migracije kitova i okolišnih uvjeta pod vodom.
BREAKING: Russian spy sensors have been discovered hidden in UK waters, designed to monitor Britain’s nuclear submarines. The Army has identified the devices as a potential threat to national security. pic.twitter.com/9SC6Rg9g3V
„Savršene su za lov na podmornice jer nemaju propelere i klize kroz vodu,“ rekla je, dodajući da klizalice mogu neprekidno nadzirati ocean i do tri mjeseca. Niall Cartwright, vodeći stručnjak za tehnologiju u Helsing, rekao je da bi se u ocean moglo poslati stotine klizalica koje bi „samo slušale“. „Kad čuju nešto – rusku podmornicu ili nešto što radi neobičnu aktivnost – tada isplivaju i dojave. Jedna klizalica sama ne može učiniti puno, ali činjenica je da su toliko jeftine i jednostavne da ih možete baciti na stotine ili tisuće u vodu. Protivnik će dvaput razmisliti prije nego što prođu,“ rekao je.
Sustav će automatski prepoznavati razlike između podmornica, tankera, putničkih brodova i članova ruske flote tankera nafte koji se koriste za izbjegavanje sankcija. Vojni zapovjednici sve su više zabrinuti da bi podmorski kabeli koji prenose vitalne komunikacije mogli biti ugroženi, osobito nakon što su kabeli u Baltičkom moru oštećeni ili prekinuti, piše Times.
U studenom je John Healey, britanski ministar obrane, poduzeo rijedak korak i ovlastio podmornicu klase Astute da isplovi blizu ruskog „špijunskog broda“ Jantar u blizini britanske obale. Optužio je Kremlj da prisluškuje položaj kabela koji povezuju Britaniju s ostatkom svijeta.