“Nadamo se da će pravda na kraju biti zadovoljena”, stoji u priopćenju Aarhus centra u BiH koje prenosimo u cijelosti.
Još 2019. godine gospodin Amir Šečibović, ministar prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, povratka i stambenog zbrinjavanja SBK potpisao je građevinsku dozvolu za izgradnju male hidroelektrane „Oštrac“ na rijeci Ugar. Sve to ne bi bilo sporno da je, sukladno zakonskoj obvezi, energetska dozvola dobivena prije spomenute građevinske dozvole.
Nakon što je shvatio da je investitor VNT doo Novi Travnik nema potrebnu energetsku dozvolu, iako je unatoč tome što je ta tvrtka već nelegalno započela gradnju sporne male hidroelektrane, Klub sportskih ribolovaca Travnik zatražio je od Vlade Kantona SBK oduzimanje bespravne građevinske dozvole. Tada je nastala “buka” u internoj komunikaciji spomenutog Ministarstva i Vlade, zbog čega im je trebalo neko vrijeme da odluče tko je nadležan za poništavanje takve odluke. Naravno, investitor je iskoristio taj trenutak i retroaktivno dobio energetsku dozvolu 2021. godine, budući da radovi traju već duže vrijeme. Naposljetku, nakon šest mjeseci, Vlada je donijela rješenje kojim odbija zahtjev za ukidanje građevinske dozvole jer smatraju da ga je proglasila neovlaštena osoba, a potpuno zanemarujući činjenicu da je po službenoj dužnosti dužni su postupiti po uočenim nezakonitim radnjama , bez obzira kada su zaprimili zahtjev za poništenje rješenja .
No, Klub sportskih ribolovaca ovom odlukom Vlade nije obeshrabren, pa su Ministarstvo i nadležne osobe u Ministarstvu prijavile kazneno djelo nesavjesnog rada u službi , jer su donijele jedan akt bez ispunjenja zakonskih uvjeta. No, iz nadležnog kantonalnog tužiteljstva u SBK dobili su odgovor da je točna tvrdnja da je prekršen Zakon o električnoj energiji FBiH, ali da ministarstvo ni u jednom postupku za izdavanje građevinskih dozvola nije tražilo energetsku dozvolu. Iz ovog se “obrazloženja” može zaključiti da je kršenje zakonskih obveza uobičajena praksa Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva, zaštite okoliša, povratka i stambenog zbrinjavanja SBK, ali i ministra Šečibovića.
Na kraju, Tužiteljstvo je odlučilo ne pokrenuti istragu jer se, po njihovom mišljenju, ne radi o kaznenom djelu, već o prekršaju . Istu odluku donijelo je i Federalno tužiteljstvo, pa je Klub sportskih ribolovaca odlučio cijeli slučaj prijaviti Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije, nadležnom za upravni nadzor nad provođenjem Zakona o električnoj energiji FBiH. Postupak je u tijeku . U međuvremenu je Institucija ombudsmena u BiH pokrenula istragu o ovom slučaju sukladno izvješću Kluba sportskih ribolovaca i potvrdila sve nezakonitosti , te dala preporuku nadležnom ministarstvu da u roku od 30 dana oduzme građevinsku dozvolu.
„ Postavlja se pitanje hoće li i u ovom slučaju odgovorne osobe ostati nekažnjene i nastaviti s nezakonitom praksom, bez obzira na preporuku Institucije ombudsmana. Pitanje je hoće li nadležni biti kažnjeni za prekršaj ili će se Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije u ovom slučaju proglasiti nenadležnim i neka nadležno ministarstvo nastavi s kršenjem zakona u svim ostalim slučajevima izdavanja građevinskih dozvola za male hidroelektrane. bilje? Nadamo se da će pravda na kraju biti zadovoljena, s obzirom na sve nezakonitosti kojima obiluje ovaj slučaj ”, zaključila je pravna savjetnica Aarhus centra u BiH Nina Kreševljaković.
antikorupcja.info